O ilçe, Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarını istiyor

Prut Seferi sırasında Rus Çariçesi Katerina ile anlaştığı iddiaları yüzünden azledilen Osmanlı Sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa'yla ilgili ölümünden 400 yıl sonra memleketi olan Çorum'un Osmancık ilçesindeki gazeteciler harekete geçti. İlçe, Baltacı'nın Yunanistan'ın Limni Adası'ndaki mezarının Osmancık'a getirilmesini istiyor. 

O ilçe, Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarını istiyor

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa'nın yerinin tespiti ve Yunanistan'daki yetkililerle temasta bulunmak üzere Limni Adası’na gitti. Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası'nda olan mezarının Osmancık’a getirilmesi için Dışişleri ve Kültür Turizm Bakanlığına başvurmaya hazırlanıyor.

Çevrim, 1712 yılında Midilli Adası'na sürgün edilen Baltacı Mehmet Paşa'nın mezarının tespit edilebilmesi için Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak karar aldıklarını söyledi. Araştırmaları sonunda Baltacı Mehmet Paşa'nın defnedildiği Niyasi Mısri Efendi'nin türbesinin haziresini bulduğunu anlatan Çevrim, “Oradaki hazire ve Osmanlı mezarlığını dağıtmışlar. Buralara taverna yapmışlar. Hiçbir mezar yok. Mezar taşlarını da çeşitli yerlerde kullanmışlar. Ancak bir araştırma neticesinde Limni Adası'nın kalesinde yeraltı şehrine inen merdivenlerde bir takım mezar taşlarını merdiven olarak kullandıklarını gördüm. Buradaki mezar taşlarını fotoğraflayıp Ankara'daki tarih profesörü Abdullah Gündoğdu'ya ilettim. Mezar taşlarının Baltacı Mehmet Paşa'ya ait olduğunu tespit ettik. Biz sahip çıkamadığımız için Yunanlılar Osmanlıya ait mezar taşlarını merdiven olarak kullanarak bir şekilde aşağılıyorlar. Mezar taşlarını tespit ettik. Mezarının bulunduğu hazireden toprağını getirdik” dedi.

OSMANCIK’TA ATIL YUNANİSTAN’DA FAAL

Limni Adası'ndaki incelemeler sırasında Baltacı Mehmet Paşa'nın Osmancık ilçesinde yaptırdığı çeşmelerin aynısının orada da var olduğunu gördüğünü dile getiren Çevrim, “Kitabelerinde Baltacı Mehmet Paşa'a ait olduğu yazılı. Onları restore ettirmişler. Birisinin kitabesi yok ama birisinin kitabesi Osmanlıca olarak duruyor. Baltacı Mehmet Paşa'nın Osmancık'taki eserleri atıl halde iken oradaki eserlerinin faal durumda olması sevindirici bir olay” diye konuştu.

Dışişleri ve Kültür Turizm Bakanlığı’na girişimde bulunacaklarını anlata Çevrim, mezarın Osmancık’a getirilmesini istediklerini söyledi.