Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ödüle doymayan çarpıcı bir müzikal
Ödüle doymayan çarpıcı bir müzikal
“Hedwig ve Angry Inch” müzikali için geri sayım başladı
Kültür Sanat 7 Ekim 2016 - 17:48

Gerek müzikal olarak gerek sinema uyarlamasıyla dünya çapında birçok ödüle layık görülen “Hedwig ve Angry Inch”; şimdi Kazan Dairesi bünyesinde Türkçe uyarlamasıyla İstanbullu tiyatroseverlerle buluşuyor…

2

Sinema filmi, Sundance ve Berlin Uluslararası Film Festivali dahil olmak üzere sayısız festivalde 22 ödül toplayan ve Altın Küre’ye aday olan, sahne versiyonu 4 Tony, 2 Obie, ve 2 Drama Desk ödülüne layık görülen muhteşem müzikal “Hedwig ve Angry Inch”; şimdi Türkçe uyarlamasıyla İstanbul'da. John Cameron Mitchell'in 1998 yılında yazıp sahnelediği “Hedwig ve Angry Inch”in, Türkçe çevirisi ve şarkı sözleri, müzikalin aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Yılmaz Sütçü'nün imzasını taşıyor. Başarılı müzikalin yönetmen koltuğunda ise Barış Arman oturuyor.

“Hedwig ve Angry Inch”; Alman şarkıcı Hedwig'in ve orkestrası Angry Inch'in dünya turnesini konu ediyor. Doğu Berlin'de yaşayan Hansel'in iki hayali vardır; rock yıldızı olmak ve öteki yarısını bulmak. Amerikalı bir askere aşık olunca ameliyatla cinsiyet değiştirmeyi kabul eder ama operasyon beklediği gibi sonuçlanmaz ve “bir ‘inch' et öbeği” ile ortada kalır. Adını Hedwig olarak değiştirir ve Amerika'ya kaçar. Dindar genç şarkıcı Tommy'ye aşık olur. Tommy, onun şarkılarını kendine mal edip şöhrete adım atınca, Hedwig kendi kurduğu grupla onu gölge gibi izlemeye başlar… Ünlü şarkıcı Tommy Gnosis'in peşinden tüm dünyayı turlayan Hedwig'in yolu bu sefer İstanbul'a düşer.

Trans şarkıcı Hedwig rolünü, oyuncu ve müzisyen Yılmaz Sütçü canlandırırken; Yitzhak karakterine oyuncu, müzisyen ve dansçı Ayşe Günyüz hayat veriyor. Angry Inch orkestrası ise Kaan Bıyıkoğlu, Sinan Altıparmak, Eren Turgut ve Can Kalyoncu'dan oluşuyor.

Kostümleri ve sahnesiyle de bir hayli dikkat çeken “Hedwig ve Angry Inch”in kostüm tasarımı ünlü modacı Tanju Babacan'a, sahne tasarımı ise sanatçı Cemal Yiğit Sütçü'ye ait. Dramaturjisini Dilek Tekintaş'ın üstlendiği müzikalin; koreografisini ve müzik direktörlüğünü Didem Atasoy, ışık tasarımını Önder Arık, ses tasarımını ise Timuçin Aksuer yapıyor.

Kazan Dairesi tarafından sahneye konan “Hedwig ve Angry Inch”, 14 Ekim 2016, Cuma akşamı saat 20:30'da Trump Towers Kültür ve Gösteri Merkezi'nde izlenebilir. Oyuna ait biletler; Biletix'ten ve Trump Towers Kültür veGösteri Merkezi gişesinden temin edilebilir.