Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ödülünü alamadan göçtü… Behçet Aysan Şiir Ödülü, Refik Durbaş’a verildi
Ödülünü alamadan göçtü… Behçet Aysan Şiir Ödülü, Refik Durbaş’a verildi
İki gün önce vefat eden Refik Durbaş, Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne layık görüldü.
Kültür Sanat 3 Aralık 2018 - 12:21

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne de ‘Şayeste’ adlı kitabıyla Refik Durbaş değer görüldü. 1 Aralık Cumartesi günü yaşamını yitiren Durbaş, ölümünden önce ödülü aldığını öğrenmişti. Dolayısıyla Behçet Aysan Şiir Ödülü de Durbaş’ın son ödülü oldu.

Bu yılki Behçet Aysan Şiir Ödülü ile Metin Altıok Şiir Ödülü, 2 Temmuz 1993’teki Madımak Katliamı’nın 25’inci yılı dolayısıyla ortak düzenleniyor. Metin Altıok Şiir Ödülü ise “Son Duraktan Bir Önce” adlı son kitabıyla Cevat Çapan’a verilecek.

‘EZİLENLERİN YANINDA YER ALDI’

Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Cevat Çapan ve Turgay Fişekçi’den oluşan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu 26.11.2018 günü toplandı. Refik Durbaş’a verilen ödülle ilgili şöyle bir açıklama yapıldı: “1960'lardan beri şiirimizin önde gelen isimlerinden biri olarak emek dünyası ile iç içe bir şiir anlayışı kuran, toplumun tüm ezilenlerinin, mağdurlarının yanında yer alan, çağının vicdanı olmaya öncelik veren, kendi kuşağının arasında da seçikleşerek devraldığı şiir mirasını gittikçe geliştiren, bu yıl yayınlanan son kitabı ‘Şayeste’ ile de şiir çizgisinin yeni ve olgun ürünlerini veren Refik Durbaş oy birliği ile ödüle değer görüldü.” Seçici Kurul’dan edinilen bilgiye göre, Seçici Kurul adına Turgay Fişekçi Durbaş'ın eşi Bilge Hanım'a ulaştı. Yoğun bakımda olan Refik Durbaş'a Behçet Aysan Şiir Ödülü'nü aldığı iletildi. Seçici kurul, “Tek tesellimiz süreçte Refik Durbaş'ın son anlarında da olsa ödülden haberdar olmasıdır” diyerek Durbaş’ın acı kaybından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Ödül Töreni 24 Aralık Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleşecek.

cevat-capan

Metin Altıok Şiir Ödülü “Son Duraktan Bir Önce” adlı son kitabıyla Cevat Çapan’a verilecek.