Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Öğrencilerin belgesel filmi ‘Kondüktör’ Cannes Film Festivali’nde
Öğrencilerin belgesel filmi ‘Kondüktör’ Cannes Film Festivali’nde
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine ait 'Kondüktör' isimli belgesel, bu yıl 8 - 19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 71. Cannes Film Festivali'nde yer almaya hak kazandı.
Kültür Sanat 14 Mayıs 2018 - 17:22

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencilerinin yapımı ‘Kondüktör’ isimli belgesel, 8 – 19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 71. Cannes Film Festivali'nin ‘Short FilmCorner’ bölümüne seçildi. Festivalin ‘Short Film Corner’ bölümü özellikle genç sinemacıları teşvik etme ve yapımlarını sinema profesyonellerine tanıtma amacı taşıyor.

‘Kondüktör’ belgeselini Alper Özdemir yönetti. Yapımcılığını İsmail Basmacı, görüntü yönetmenliğini ve kurguyu Umut Yılmaz Genç üstlendi. Set asistanlığını ise Koral Ant yaptı. Proje danışmanı ise Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Oğuz Yenen’di.

‘BÜYÜK BİR DENEYİM’

Öğrenci olarak sinema dünyasının kalbinin attığı festivalde elde ettikleri başarının kendilerini oldukça motive ettiğini belirten yönetmen Alper Özdemir, “Doğu Ekspresi, doğu ile batıyı birbirine bağlayan kültürel bir tren. Son zamanlarda popüler olan tren yolculuğuna başka bir açıdan, emekçilerin gözünden bakmayı istedik. Uzun yıllardır tren memurluğu yapan Ergüder Kuzucular’ın da desteğiyle kısa bir sürede çekimleri tamamladık. Mutluyuz, umutluyuz. Cannes, bizim için büyük bir deneyim ve gelecek projelerimiz için de motivasyon kaynağı oldu. Yakın dönemde yine bir kısa film projemiz daha var. Bu projemiz için de en az Kondüktör’de olduğu kadar heyecanlıyız” dedi.

Yaklaşık 35 yıldır demiryollarında vagon kondüktörü olan Ergüder Kuzucular'ın seyahatlerini kendi gözünden aktardığı belgesel; 26 saat süren yolculuk ve dış çekimlerle tamamlandı.

Künye:
Yönetmen: Alper Özdemir
Yapımcı: İsmail Basmacı
Görüntü yönetmeni: Umut Yılmaz Genç
Set Asistanı: Koral Ant
Kurgu: Umut Yılmaz Genç
Müzik: Kai Engel & Sergey Cheremisinov
Proje danışmanı: Oğuz Yenen
Fragman müziği: Felix Mendelssohn Violin Concerto in E minor Op. 64. by Hilary Hahn and Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Conducted by Paavo Jarvi

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.