Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘On Kadın’ 32 yıl sonra yeniden beyazperdede
‘On Kadın’ 32 yıl sonra yeniden beyazperdede
Şerif Gören'in yönetmenliğini üstlendiği, Türkan Şoray'ın ise başrolünde yer aldığı 1987 yapımlı On Kadın, 32 yıl sonra yeniden beyazperdede gösterildi.
Kültür Sanat 11 Nisan 2019 - 11:30

İstanbul Film Festivali bu yıl, Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Şerif Gören'in 1987 yapımı filmi On Kadın'ı Zurich Sigorta desteğiyle restore ettirerek, yapımından 32 yıl sonra yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşturdu. Türk sinemasına birçok başyapıt kazandıran ve bu yıl festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alan Şerif Gören'in 1987 yapımı filmi On Kadın, Atlas Post Production tarafından restore edildi. Film, 10 Nisan Çarşamba akşamı Cinemaximum City's Nişantaşı'ndaki gerçekleştirilen galayla beyazperdeye geri döndü. Galaya filmin başrol oyuncusu Türkan Şoray da katıldı.

AYAKTA KALMAYA ÇABALAYAN KADINLAR

Şerif Gören'in yönetmenliğini üstlendiği, Hüseyin Kuzu'nun senaryosunu kaleme aldığı On Kadın, erkek egemen bir dünyada ayakta kalmaya çabalayan kadın portreleri sunuyor. Türkan Şoray'ın usta oyunculuğu ile beyazperdeye taşınan farklı kadın portreleri çizen On Kadın, filmlerinde sıkça kadın sorunlarına eğilen Gören'in öne çıkan yapıtlarından biri olarak sinemamızda önem taşıyor. On Kadın'da gazeteci, ana-kız, feminist, gelin, köylü kadın gibi başlıklarla farklı sosyopolitik kesimlerden kadınların birbirinden bağımsız hikâyeleri farklı bölümlerde anlatılıyor.

Türkan Şoray, On Kadın’ın gösteriminin ardından izleyicilerle sohbet etti.