‘Önce biat, sonra kayyum’

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, MESAM'a kayyum atanmasını eleştirdi ve ''Bazı sanatçılar Cumhurbaşkanının doğum gününde biat şöleni yaptılar. Hemen ardından MESAM'a kayyum atandı. Görevden alınan MESAM yöneticilerinin ve kayyum olarak atananların kimliklerine, sanatçı duruşlarına baktığımız zaman bu operasyonun neden yapıldığını anlıyoruz'' dedi.

‘Önce biat, sonra kayyum’

CHP'li Doğan TBMM’de MESAM’da Arif Sağ yönetiminin görevden alınıp, kayyum atanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz hafta aralarında Yavuz Bingöl'ün de olduğu bir grup sanatçının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret ederek doğum gününü kutladığını hatırlatan Doğan, ”Bir doğum günü ziyaretinden öte bir biat şöleni şeklinde gerçekleşen bu organizasyonun ardından, binlerce üyesi olan MESAM'a kayyum atandı. Görevden alınan MESAM yöneticilerinin ve kayyum olarak atananların kimliklerine, sanatçı duruşlarına baktığımız zaman bu operasyonun neden yapıldığını anlayabiliyoruz. Ülkede her şey giderek tekleştiriliyor, şimdi de türküleri, şarkıları tekleştirmek istiyorlar” dedi.

‘TEK SESLİ ORKESTRA’

Doğan ”Büyük bir senfoni orkestrasından tek bir ses çıkmasını istiyorlar. Herkes aynı notaları çalsın, tüm kameralar aynı açıdan çeksin, herkes aynı şeyleri yazsın istiyorlar. Günümüz Türkiyesi’nde ‘Sanat saray için mi, değil mi?’ tartışması başlamıştır. Fakat bir ülkenin türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür” diye konuştu.

MESAM'da görevden alınan yönetimden açıklama! İlginizi Çekebilir MESAM'da görevden alınan yönetimden açıklama!

‘HALKIN GÖZÜNDEN DÜŞTÜLER

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise MESAM'a kayyum atanmasını ‘sanatçıların iradesini gasp etmek' olarak yorumladı ve ”Sarayın gözüne girme gayreti içerisinde olanlar halkın gözünden ve gönlünden düşmüştür. Onlara tahsis edilen bu makam kaybettikleri itibarı geri vermeyecektir” dedi.

Aralarında Orhan Gencebay, Ajda Pekkan, İbrahim Tatlıses, Yavuz Bingöl, Hülya Koçyiğit, Cengiz Kurtoğlu gibi isimlerin de bulunduğu bir grup sanatçı 26 Şubat günü 65 yaşına basan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beylerbeyi sarayında ziyaret etmiş ve doğum gününü kutlamıştı. Önceki gün ise MESAM Başkanı Arif Sağ ve yönetimi görevden alınıp yerine Yavuz Bingöl kayyum olarak atanmıştı. Arif Sağ ve Orhan Gencebay’ın kriz yaşadığı MESAM'a Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atanan kayyum yönetimi Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah tarafından oluştu. Yedek üyeler ise Vedat Çetinkaya, Celal Yarıcı, Osman İşmen, Yücel Arzen, Ali Kocatepe, İclal Aydın ve Selahattin Akarsu olarak belirlendi.

 

Timisi'den MESAM'a atanan kayyumla ilgili ilk değerlendirme! İlginizi Çekebilir Timisi'den MESAM'a atanan kayyumla ilgili ilk değerlendirme!