Operasyon nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre operasyon mu, operasyon mu?

Türkçe'de kullanılan bir çok kelime söyleyiş ve yazılış biçimlerindeki farklılıklar nedeniyle yanlış yazılır. Bu kelimelerden biri de ‘operasyon’dur. Operasyon mu, operasyon mu? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Operasyon nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre operasyon mu, operasyon mu?

Türk Dil Kurumu’nun online yazım kılavuzu, çevrimiçi ortamda kelime sorgulama imkanı vermektedir. Türkçe’de bazı kelimelerin anlamları ve yazılış biçimleri sık sık bu sözlük üzerinde sorgulanmaktadır. TDK’nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘operasyon'dur.

OPERASYON NE DEMEK:

1- Dizi eylem.

2- Güvenlik güçlerince suçluların yakalanması için düzenlenen dizi eylem.

3- Ameliyat.

OPERASYON NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin operasyon mu, operasyon mu olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı operasyon şeklinde olmalıdır.

oparasyon (Yanlış kullanım)
operasyon (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Uyuşturucu tacirlerine emniyet güçlerince büyük bir operasyon düzenlendi.”

Kolektif nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre kolektif mi, kollektif mi? İlginizi Çekebilir Kolektif nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre kolektif mi, kollektif mi? Promosyon nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre promosyon mu, promasyon mu? İlginizi Çekebilir Promosyon nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre promosyon mu, promasyon mu? Müsvedde nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre müsvedde mi, müsvette mi? İlginizi Çekebilir Müsvedde nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre müsvedde mi, müsvette mi?