Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orhan Kemal’e büyük saygısızlık!
Orhan Kemal’e büyük saygısızlık!
Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Orhan Kemal adına Beyoğlu'nda açılan müzenin yön tabelası kaldırıldı. Tabelanın yerine 'İBB Cihangir Cihannüması Kafeteryası' levhası asıldı. Müzeden yapılan açıklamada, "Türkiye’nin yüz akı edebiyatçısı Orhan Kemal’e ve müzesine yapılan bu haksız uygulamayı ve saygısızlığı kınıyoruz" denildi.
Kültür Sanat 7 Şubat 2018 - 14:00

Orhan Kemal Kültür Sanat Koordinatörlüğü’nün katkılarıyla açılan Orhan Kemal Müzesi’nde, yazarın, çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş özel yaşamıyla ilgili 70 fotoğrafı, ailesiyle ilgili fotoğrafları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektupları, hakkındaki yazılar, makaleler ve doktora tezleri, çalışma odası, yazarın kullandığı daktilo, yatak, diş fırçası, kalem gibi özel eşyaları ve öldüğünde yüzünden alınan yüz kalıbı gibi çeşitli materyaller bulunuyor. Üç kattan oluşan binada bir de kafe yer alıyor.

tabela
Edebiyatseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği müzenin yönünü gösteren tabelanın kaldırılması Orhan Kemal’e saygısızlık olarak değerlendirildi. Müze, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘ORHAN KEMAL'E SAYGISIZLIK…

Orhan Kemal Müzesi'nin bulunduğu yön levhası İBB Cihangir Cihannüması Kafeteryası tabelası ile yer değiştirildi.Cihangir-Tophane,Boğazkesen Caddesi ile Defterdar Yokuşu'nun kesiştiği yerde bulunan yön levhalarından İBB tarafından Orhan Kemal Müzesi tabelası sökülüp yerine İBB Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri tabelası konmuştur. Uluslararası üne sahip olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın envanterinde bulunan müzenin yön levhasının kaldırılması müzeye gelen yerli ve yabancı konuklar tarafından protesto edilmiştir.

Arkeolojik alanda yapılan tesis, semt sakinleri ve Cihangir Güzelleştirme Derneği tarafından mahkemeye verilmiş ve inşaat sırasında elektrik kabloları kopartılmış ve duvar çökmüştür. Çeşitli olumsuzluklar yaşanan inşaat bitirilmiş ve içinde kafetarya olan sosyal tesis faaliyete geçirilmiştir. Kolay bulunmasının sağlanması için çeşitli yerlere gereğinden fazla tabela konulmuştur. Bu da yetmemiş Orhan Kemal Müzesi'nin tabelası kaldırılarak, İBB kafeteryasının tabelası konulmuştur.

İBB’nin kültüre ve sanata bakışının ne olduğu bu son hareketten sonra daha iyi anlaşılmıştır. Türkiye'nin yüz akı edebiyatçısı Orhan Kemal'e ve müzesine yapılan bu haksız uygulamayı ve saygısızlığı kınıyoruz. Sökülen tabelanın yerine acilen konulmasını talep ediyoruz.”

orhankemalmuze
Son güncelleme: 14:03 - 07.02.2018