Sözcü Plus Giriş

Orhan Veli için şiir okuyarak 10 kilometre yürüdüler!

Türk Edebiyatı'nda 'Garip' akımının kurucularından şair Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamına onlarca şiir sığdırdı. Sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıyan büyük usta, aynı zamanda yürümekten hiç bıkmazdı. Orhan Veli tutukları da usta şaire uyarak, 10 kilometre Taksim'den Aşiyan Mezarlığı'na şiirler okuyarak, yürüdü.

null
Güncellenme: 17:39, 14/11/2017
Orhan Veli için şiir okuyarak 10 kilometre yürüdüler!

1950 yılında hayatını kaybeden Orhan Veli tutkunları bugün de büyük ustayı anmak için Taksim Meydanı’nda toplandı. Saat 11.00’da başlayan yürüyüşte grup, Orhan Veli’nin çıkardığı ‘Yaprak’ isimli dergisinin ilk sayısının bulunduğu çerçeveyi en önde taşıdı.

Yürüyüş boyunca kâh Orhan Veli’nin kâh onun arkadaşlarının şiirleri okundu. İki saat boyunca şiirlerle süren yürüyüş usta şairin Aşiyan Mezarlığı’nda sona erdi.

Şiir tutkunları, Orhan Veli’nin kabri başında da şiir okuyarak büyük ustayı andı. Yürüyüşü 22 yıl önce başlatanlar arasında yer alan Orhan Veli sevdalısı, yazar Şeref Özsoy, yaptığı açıklamada, yürümeyi çok seven Orhan Veli’yi anmak için yapılacak en güzel şeyin şiirler okuyarak yürümek olduğunu söyledi. Özsoy, “1996’da bir Orhan Veli yürüyüşü başlattık ve o günden beri Taksim’den mezarına kadar yürüyoruz” dedi.

orhanveli
Orhan Veli’nin neşeli bir insan olduğunu söyleye Özsoy, “Mezarına kadar şiirleriyle geldik. Yine burada da şiirler okuyarak anacağız” diye konuştu.

“ORHAN VELİ PARASIZLIKTAN YÜRÜYORDU BİZ İSE SEVGİMİZDEN YÜRÜYORUZ”

Yürüyüşe katılan bir başka Orhan Veli tutkunu da Deniz Özgür ise şunları söyledi:
“Biz Orhan Veli’yi sevenleri olarak yürüyoruz. Orhan Veli, şiirlerinin yanı sıra onun yaşamından da ders aldığımız biri. Onun yaşamı bize çok şey anlatıyor. İçinden geçtiğimiz dönemde Orhan Veli bizim için tutunacak bir dal aynı zamanda. Çünkü çok başka zamanların şairi ve hala ondan çok katkı alıyoruz. Orhan Veli bu yürüyüşleri parasızlıktan yapıyordu; biz de ona olan sevgimizden dolayı yürüyoruz.”

YÜRÜYÜŞÜN TEK KOŞULU BİR ORHAN VELİ KİTABI

Orhan Veli’yi anma yürüyüşünün ilkine büyük şairin kız kardeşi Füruzan Yolyapan da katılmıştı. Öte yandan yürüyüşe katılmanın tek koşulu ise bir Orhan Veli kitabı getirmek.