Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orta Çağ’a yolculuk
Orta Çağ’a yolculuk
Polonya’nın Krakow kentinde binlerce yıllık bir geleneği sürdüren yerel halk, dünyanın en eski festivallerinden birini yıllardır sanki bir zaman tüneline girmişcesine kutluyorlar. Bu kutlama sırasında ortaya birbirinden ilginç görüntüler çıkıyor.
Kültür Sanat 21 Nisan 2018 - 06:07

Masalsı güzellik

Festival, Karaküs Höyüğü'nün etrafındaki sitede düzenleniyor. Milattan önce neolitik döneme ait olduğu belirlenen ve Slav ırkının insan yapımı kutsal bir tapınağı olan bu höyüğün mitolojik hikayesi de masalsı bir güzellik taşıyor.

depophotos_15967176

Yerel efsaneye göre Krakow'un kurucusu Kral Karakus, kenti terörize eden kötü bir ejderhayla savaşıyor ve onu dize getiriyor. Kralın ölümünden sonra halk, kralın mezarına toprak atmak için toplanıyor ve bu höyüğü meydana getiriliyor. O günden sonra da krallarını anmak için halk, yardıma muhtaç olanlara yardım etmek için bir şenlik havasında bu höyüğün etrafında toplanıyor ve bir şenlik düzenliyor.

depophotos_15967171

Ataları gibi dövüşüyorlar

Günümüzde bu etkinliğe katılanlar Orta Çağ kostümleri giyip, o dönemde kullanılan araç gereçlerle yemek pişirip çadırlarda konaklıyor. Her yıl paskalyadan sonraki ilk salı günü başlayan festivalin en çok dikkat çeken etkinliği ise yöre halkının Orta Çağ'daki işgalcilere karşı verdikleri savaşın canlandırılması. Festival alanında antik döneme gönderme yapan aksesuar ve el işlemeleri de satılıyor.

depophotos_15967170
Etiketler