Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Oscar adayı The Shape of Water çalıntı’ iddiası
‘Oscar adayı The Shape of Water çalıntı’ iddiası
Guillerme Del Toro'nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve 13 dalda Oscar adayı gösterilen The Shape of Water (Suyun Sesi) filminin çalıntı olduğu iddia edildi. 
Kültür Sanat 12 Şubat 2018 - 11:06

The Shape of Water (Suyun Sesi) Altın Küre, Eleştirmenlerin Seçimi, Venedik Film Festivali ve Amerikan Yapımcılar Birliği gibi festivallerden ödüllü dönerek, büyük bir sükseye imza atmış ve Oscar için en önemli aday olarak gösterilmişti.

Meksikalı sinemacı Guillermo Del Toro’nun çektiği film için şoke eden bir iddia ortaya atıldı. Quest France Gazetesi’ne konuşan Amelie filminin dünyaca ünlü yönetmeni Jean-Pierre Jeunet, filmin çalıntı olduğunu öne sürdü.

Filmdeki başrol Sally Hawkins’in bir sahnesini gösteren Jeunet, sahnenin 1991’de çektiği Şarküteri (Delicatessen) filmine benzediğini söyledi. Jeunet, filmde Amelie’deki sahnelerin benzerlerinin de yer aldığını söyledi.

the-shape-of-water
‘NEDEN BAŞKALARININ FİKRİNİ ÇALIYORSUN?’

Jeunet, Del Toro’ya “Hayal gücün gayet yüksek, çok yeteneklisin. Neden başkalarının fikrini çalıyorsun?” dediğini açıkladı. Del Toro’nun ise kendisine “Hepimiz büyük yönetmen Terry Gilliam’dan esinleniyoruz” dediğini anlattı.

Filmle ilgili ABD’li oyun yazarı Paul Zindel’in 1969’da yazdığı Let Me Hear You Whisper senaryosundan esinlenildiğine yönelik de eleştirile gelmişti.