Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ovacık 1. Uluslararası Sanat Günleri başlıyor
Ovacık 1. Uluslararası Sanat Günleri başlıyor
Tunceli'nin Ovacık Belediyesi 24-30 Temmuz tarihleri arasında 1. Uluslararası Sanat Günleri düzenliyor.
Kültür Sanat 19 Temmuz 2017 - 12:50

Bir hafta sürecek Sanat Günleri’nde farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Konserden söyleşiye, tiyatrodan müziğe, sinemadan fotoğrafa, doğa gezisinden çocuk atölyesine kadar çok sayıda etkinlik olacak.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, festivalin bir ilk olacağını ve geleneksel hale getirileceğini kaydetti. Maçoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Neler yapabiliriz diye konuştukça böyle bir fikir çıktı ortaya. Evet, Ovacık önemli çünkü sadece üretimiyle değil, aynı zamanda sanatla ve eğitim başarısıyla da ön plana çıkan bir ilçe burası. Türkiye'de, yerellerin yaşam alanlarına dair yapabileceği birçok şeyi göstermeyi amaçlıyoruz. Ve bu anlamda da Uluslararası Sanat Günlerinin ilkinin yapılması kararı hepimizi heyecanlandırdı.”

‘HAVA BULUTLUYKEN YAPMAK ÖNEMLİ’

Özellikle baskı dönemlerinde bu tarz etkinlikler yapılmasının önemine vurgu yapan Maçoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Önemli olan böyle etkinlikleri hava bulutluyken, yağmurluyken yapmak. Bizim yapacağımız etkinlik de halkın sanatına dair bir çalışma. Eksiklerimiz olacaktır. Başlangıç olarak bizim için çok önemli. Bu sürecin bir yerinden tutup, toplumun sosyal yaşamına da dokunmak bizim için çok önemli. Ne kadar bu kaygılar bastırılsa da, türlü baskılar olsa da yaşam devam ediyor. Yaşam devam ettiği sürece de biz bu tür etkinlikleri, bunun dışında başka etkinlikleri yapmak zorundayız. Bu bilinçle yola çıktık.”

KİMLER KATILACAK?

Çok sayıda gazeteci, yazar, aydın ve sanatçının da yer alacağı 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri’ndeki atölye ve etkinliklerde yer alacak isimlerden bazıları şöyle; Fuat Saka, Menderes Samancılar, Feryal Öney, Sunay Akın, Kemal Kahraman, Erdal Erzincan, Banu Güven, Ertuğrul Mavioğlu, İbrahim Varlı, Kemal Dinç, Volga Sorgu, Şükrü Aslan, Sibel Özbudun. Sanat Günleri ile ilgili bilgi ve gelişmeler ovaciksanat.org adresinden edinilebilir.

ovaciksanatgunleri