Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oyuncular Sendikası’ndan TBMM’deki skandala tepki
Oyuncular Sendikası’ndan TBMM’deki skandala tepki
Oyuncular Sendikası, dün akşam Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 'Çanakkale Anması' etkinliği için yapılması planlanan tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkışının engellenmesine tepki gösterdi ve skandala yol açanları istifaya davet etti.
Kültür Sanat 29 Mart 2018 - 15:16

Oyuncular Sendikası, TBMM’de ‘Çanakkale Anması’ için hazırlanan tiyatro oyununun, sahnelenmesine 1 saat kala, tiyatroculara “Kadın oyuncuların sahneye çıkmasın” denilmesine tepki gösterdi ve ‘Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz’ başlıklı şu açıklamayı yaptı:

‘İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ’

“Dün akşam saat 20:00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi F Blokla yer alan salonda ve yaklaşık 350 kişinin izleyici olarak katıldığı “Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi”nde, gösteriye 1 saat kala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine, sahne kenarında merdivenlerde ya da sahne arkasında beklemeye zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu çağ dışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçe ile bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren mecliste, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor! Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz.

Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.”