Patara ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Patara Antik Kenti, dünyanın dört bir yanından Antalya'nın Kaş ilçesine ziyarete giden yerli ve yabancı turistleri adeta geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Patara ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesi yakınlarında yer alan, ayakta kalan en eski demokratik meclis binasının da bulunduğu Patara Antik Kenti, 2010’da TBMM tarafından restore ettirilmişti.

Apollon’un en önemli merkezi olarak ün yapmış olan Patara aynı zamanda Anadolu’dan Roma’ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklandığı eski bir liman olarak biliniyor.

“DÜNYADA TÜRÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖRNEĞİ”

Patara kazı başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, ziyaretçi akınına uğrayan kentte bulunan meclis binasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Patara’daki meclis binası, Likya Birliği’nin de toplantılarını yaptığı bir binadır. O Likya Birliği ki aydınlanma çağının en önemli düşünürlerinden Montesquieu tarafından yönetim biçimiyle gelmiş geçmiş en mükemmel cumhuriyet modelinin simgesi olarak tanımlanır. Demokrasi dediğimiz kavramın oluştuğu toprakların Anadolu olduğu bilindiğinde bunun bizi aslında hiç de şaşırtmadığını görüyoruz. Meclis binamız uzun süren bir çalışma ile TBMM tarafından restore ettirilmiştir. Bugün ilimizde olan yapı, dünyada türünün en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.”

“BURAM BURAM TARİH KOKUYOR”

Kenti ziyarete giden vatandaşlardan Medine Gençay, “Buram buram tarih kokuyor. Burada olmaktan çok mutluyuz” ifadesini kullanırken, bir başka ziyaretçi Sevgül Gürbüz de “Çok güzel, insan geçmişe gidiyor resmen” dedi. (İHA)

Loading...