Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Patti Smith Türkiye’ye geliyor
Patti Smith Türkiye’ye geliyor
‘Punk şairi’ olarak tanınan Patti Smith 23 Haziran’da İstanbul’da
Kültür Sanat 29 Nisan 2016 - 11:06
Punk müziğin doğuşunda önemli bir rolü olan yıldızı Patti Smith,ilk albümü ‘Horses'ın 40'ıncı yıl turnesi kapsamında İstanbul’daki sevenleriyle buluşacak

patti

 
‘Punk şairi' olarak anılan Smith'e konserinde Lenny Kaye ve Jay Dee Daugherty'nin yanı sıra bas ve klavyede, 20 yıldır birlikte çaldığı Tony Shanahan da eşlik edecek.
 
23 Haziran'da Zorlu PSM'de gerçekleşecek konserin biletleri 29 Nisan'da satışa çıkacak.

 

PATTI SMITH KİMDİR?

 
ABD’li müzisyen ve şair Smith, 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock’ın doğmasında en etkili isimlerden biri oldu. Smith, Punk’ın vaftiz anası olarak anıldı.  Beat şiiri performans tarzını garage rock ile birleştiren efsane yıldız kadınsılıktan uzak diliyle disko çağına meydan okurken, Amerikan gençlerini 19. yüzyıl Fransız şiiri ile de tanıştırdı. Smith, çok geniş kitleler tarafından Bruce Springsteen ile birlikte yazdığı ve listelerde 13 numaraya kadar yükselen “Because the Night” isimli şarkısıyla tanınır. 
 
2005 yılında, sanatçıya, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı “Ordre des Arts et des Lettres” nişanı verildi. Ayrıca 2007 yılında “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edildi. 17 Kasım 2010’da ise anılarını yazdığı “Just Kids”(Çoluk Çocuk) adlı kitabıyla National Book Award’ı kazandı. 2011 yılındaysa Polar Music Prize’ı alan sanatçılardan biri oldu. ( Kaynak: Wikipedia)