Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Su altında Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaş-ı Veli heykelleri
Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat Derneği Çeşme şubesi tarafından düzenlenen, Çeşme Belediyesi ve STK'lar tarafından desteklenen etkinlikle, dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla Çeşme'de denize indirildi.
Kültür Sanat 3 Ekim 2019 - 10:57

Derin Doğa Dalış Merkezi’nin önerisiyle ve Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara nın destekleriyle 2017 yılında hayata geçirilmeye başlanan proje, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi’nin girişimleriyle gerçekleşen etkinlikte, Grand Star gezi teknesi de katkı sağlarken, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaş da destek verdi.


Maliyeti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi’nce karşılanan Pir Sultan Abdal heykeli ile Çeşme Belediyesi tarafından karşılanan Hacı Bektaş Veli heykelleri, Ege Denizi’nde “Hoşgörü Merası” oluşturmak ve Çeşme’de dalış turizmine katkıda bulunmak üzere, Makri Adası yanında denize batırıldı. Heykellerin alt bölümünde açıklık bırakılarak, balıkların yuva yapmasına da olanak sağlandı. Projenin devamında Anadolu ozanları heykelleri ile devam edilmesi planlanıyor Neşet Ertaş ve Aşık Veysel bunlar arasında.

Etkinliğe destek veren sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Çeşme Denizciler Derneği’nin Başkanı İsmail Porsuk da bir açıklama yaparak, “Bu etkinlik, çok sayıda STK’nın bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir etkinlik. Bundan Çeşme’de yapacağımız her etkinliği, tek bir dernek olarak değil de, birkaç dernek bir araya gelerek yapmayı planlıyoruz. Bugün yapılan sadece denize heykel atmak değil, Çeşme’nin dalış turizmine ve Çeşme turizmine büyük bir katkı sağlayacak. Çeşme’nin uluslararası tanıtımına katkısı olacak. Bugün denize bırakılan iki heykel, halk ozanlarımızın ilk etabı. Daha başka heykeller de yapılacak. Önümüzdeki süreçte yeni heykelleri de suya batırıp, deniz dibinde sergileyeceğiz” diye anlattı.

Heykelleri hazırlayan heykeltıraş Mustafa Toygar ise dünyada ve ülkemizde bazı örnekleri olan bu tarz çalışmaların özellikle 7. kıta konseptinin çokça konuşulduğu bu günlerdeki önemine değinerek, dünyanın birçok ülkesinden gelen dalış sever insanların değerlerimizi tanımaları adına farkındalık yaratmasını ve bu proje ile Çeşme’nin sualtı turizminin canlanması açısından çok önemli bir proje olduğunu belirtti.

Son güncelleme: 13:33 - 03.10.2019