Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Piyalepaşa Sahaf Günleri geçmişi geleceğe bağlayacak
Piyalepaşa Sahaf Günleri geçmişi geleceğe bağlayacak
İstanbul'un kaybolan mahalle kültürünü yaşatacak yeni bir festival daha doğdu. 'Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri' dijital ortama hapsolmuş kent sakinlerini, biraz olsun eski dönemlerin samimiyetine davet ediyor. Etkinlikte birbirinden değerli kitapların yer aldığı 20'yi aşkın sahaf standı bulunurken, değerli yazarların söyleşileri ve kitap müzayedeleri de gerçekleştirilecek. 
Kültür Sanat 8 Eylül 2017 - 17:43

‘Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri' yarın başlayarak 16 Eylül’e kadar sürecek. Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri'nde; 1927 basımı Nutuk kitabı ve 1820 yılında basılan Osmanlı Türklerinin ilk anatomi kitabı gibi özel parçaların yanı sıra Nazım Hikmet'in kitapları, şiirlerinden oluşan plaklar ve yazışmaları da sergilenecek nadide eserler arasında. Etkinlikle ilgili bilgileri Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel verdi…

Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri projesi fikri nasıl doğdu, ne kadar sürede hazırlıkları tamamlayıp böyle geniş katılımlı bir etkinlik organize edebildiniz mi?

Etkin, sürdürülebilir ve semtimizin kültür damarlarını tazeleyecek, güçlendirecek etkinlikler yapmak hep önceliğimiz oldu. Piyalepaşa İstanbul olarak kökleri 500 yıl öncesine uzanan Beyoğlu ve tarihi Piyalepaşa semtinin köklü geçmişine ve değerlerine katkıda bulunmayı çok önemli buluyoruz. İki aylık bir ön çalışma ve saha süremiz olduğunu söyleyebilirim.
Daha önce de Piyalepaşa'ya hak ettiği iade-i itibarı kazandırmak için ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ sergisini gerçekleştirmiştik. Değerli araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tarafından kaleme alınan ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ kitabı da bu kapsamda, bölgenin hikâyesini gün yüzüne çıkaran bir kaynak kitabı niteliğinde.

sahaf3
Sahaflara, nostaljiye, eskiye, doğala özlem git gide artıyor… Her yaştan insan bunu seviyor, istiyor. Siz bunun nedenini nasıl yorumluyorsunuz?

Sahaf günlerini hayata geçirme sebebimiz geçmişle geleceği buluşturan güzel bir köprü kurması. İçinde olduğumuz dijital dünyadan kısa bir süre olsa da bizi uzaklaştırması, geçmişe dönüp kağıda dokunmamıza imkan vermesi. Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri'nde de bu duyguyla yola çıktık. Sahaflar Birliği Derneği ile düşüncemizi paylaştıktan sonra onların da büyük desteği ve ortak heyecanla harekete geçtik.

sahaf4

Öte yandan Piyalapaşa İstanbul da semt hayatına özlemi, mahalle samimiyetini odağına koyup yola çıkan bir proje. Sahaf Günleri de bunu tamamlıyor gibi. Ne dersiniz?

Piyalepaşa İstanbul projemizle semtin tarihi dokusunu korumaya ve yaşatmaya özen gösteriyoruz. İstanbullular için eski mahalle mefhumu önemli. İnsanların birbirleriyle yakalayacağı samimi komşuluk ilişkisini, çocukların sokaklarda keyif içinde oynadığı oyunları özlemle anar olduk. Bu açıdan da Piyalepaşa İstanbul'un önemli bir açığı kapatacağına gönülden inanıyoruz. Bu bağlamda kültür ve sanatı projemizin kalbine koyup, orada yaşatıp geliştirmenin peşindeyiz. Piyalepaşa İstanbul olarak Sahaf Günleri etkinliğini ilk kez düzenliyoruz, gelenekselleşmesi en büyük arzumuz ve bu yönde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

sahaf5

Piyalepaşa Sahaf Günleri bir bellek çalışması aynı zamanda ve de bir zaman yolculuğu. Katılıcımlarına, kitap ve tarih tutkunlarına neler vaat ediyor?

Piyalepaşa İstanbul Sahaf Günleri ismiyle, Piyalepaşa İstanbul Satış Ofisi'nde gerçekleştireceğimiz etkinliğimiz, 9-16 Eylül günleri arasında sabah 10.00'dan akşam 20.00'ye dek hem kitapseverleri nadide kitaplarla buluşturacak hem de Ahmet Ümit, Sunay Akın gibi değerli yazarların söyleşileri, canlı müzik ve müzayedelerle renkli bir atmosfer sunacak. İlgilenen herkes etkinliğimizle ilgili tüm program detaylarına Piyalepaşa İstanbul'un sosyal medya hesaplarından ulaşabilir. Ayrıca İstanbullular için düzenli olarak Taksim ve Beşiktaş'tan ring seferi yapacak bir servisin de hizmet vereceğini belirtmek isterim.

Son güncelleme: 18:00 - 08.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.