Sözcü Plus Giriş

Ret nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre ret mi, red mi?

Türkçe'de kullanılan bir çok kelime söyleyiş ve yazılış biçimlerindeki farklılıklar nedeniyle yanlış yazılır. Bu kelimelerden biri de ‘ret’tir. Ret mi, red mi? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:55, 13/05/2020
Ret nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre ret mi, red mi?

Türk Dil Kurumu’nun online yazım kılavuzu, çevrimiçi ortamda kelime sorgulama imkanı vermektedir. Türkçe’de bazı kelimelerin anlamları ve yazılış biçimleri sık sık bu sözlük üzerinde sorgulanmaktadır. TDK’nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘ret'tir.

RET NE DEMEK:

1- Uygun bulmama, geri çevirme, kabul etmeme

2- Aile bireylerinden birinin sorumluluğunu üstünden atma, varlığını tanımama, aileden saymama.

RET NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin ret mi, red mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ret şeklinde olmalıdır.

red (Yanlış kullanım)
ret (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Yarınki oylamada ret oyu kullanacağını açıkça bildirdi.”

İlginizi ÇekebilirTribün nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre tribün mü, türibün mü, trübün mü, türbün mü? szcu0Tribün nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre tribün mü, türibün mü, trübün mü, türbün mü? szcu0İlginizi ÇekebilirRakam ne demek, nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre rakam mı, rakkam mı?Rakam ne demek, nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre rakam mı, rakkam mı?İlginizi ÇekebilirMegaloman nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre megaloman mı, megoloman mı?Megaloman nasıl yazılır? TDK güncel yazım kılavuzuna göre megaloman mı, megoloman mı?