Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Roboski belgeseli festivalden çıkarıldı
Roboski belgeseli festivalden çıkarıldı
Roboski'yi anlatan belgesel Ankara Film Festivali’nden çıkarıldı
Kültür Sanat 26 Nisan 2016 - 10:58

Savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 kişini bombalanarak katledildiği Roboski Katliamı'nı anlatan belgesel film “Hatırlıyorum” 27. Ankara Uluslararası Film Festivali'nden çıkarıldı.

T24'ün haberine göre, bu yıl 28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali'ne gönderilen Hatırlıyorum (Bîra Mı'têtın) ilk elemeyi geçerek ulusal belgesel kategorisinde yarışmaya alınmıştı. Bakanlıktan kayıt –tescil belgesi almayı kabul etmedikleri için festival yönetimi tarafından belgeselin programdan çıkarıldığını söyleyen yönetmen Selim Yıldız belgeselin programdan çıkarılmasının yarışmanın meşruluğunu da ortadan kaldırdığını belirterek “Kayıt tescil belgesi zorunluluğu pek çok filmin başvuru yapmasının önünü kestiğinden bir değerlendirme için gerekli olan asgari eşitlik koşulları daha baştan sağlanamıyor” ifadelerini kullandı.