Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rusya’dan Orhan Pamuk’a şeref doktorası
Rusya’dan Orhan Pamuk’a şeref doktorası
Ünlü yazar Orhan Pamuk, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü tarafından şeref doktorasına layık görüldü
Kültür Sanat 20 Şubat 2017 - 12:14

1822 yılında Osmanlıca dil kursu olarak başlayıp, 1835'te bölüme dönüşen ve 182 yıllık geçmişiyle Avrupa'nın en eskisi olma ünvanına sahip St. Petersburg Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü, 21 Şubat Salı günü Orhan Pamuk'a şeref doktorası verecek.

orhan-pamuk3

Aynı hafta içinde yine Rusya'da Kafamda Bir Tuhaflık romanının çevirisiyle layık görüldüğü Yasnaya Polyana Ödülü'nü de alacak olan Pamuk, daha sonra İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee'nin ‘Masumiyet Müzesi’ ve yazarın dünyası hakkında çektiği Hatıraların Masumiyeti filminin Moskova'daki gösterimine katılacak. Pamuk'un doktora kabul konuşması Dostoyevski ve Türkiye üzerine olacak. Pamuk en son, Rusya'da yayımlanan ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ romanıyla da Tolstoy Müzesi Vakfı tarafından verilen Yasnaya Polyana Odülü'nü kazanmıştı.

orhan-pamuk2

Moskova ve Petersburg'da çeşitli imza ve konferanslarla Rusya'daki okurlarıyla buluşacak olan Orhan Pamuk, Rus kanallarında kültür ve edebiyat programlarına da katılacak.