Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan Orhan Pamuk’a şeref doktorası

Ünlü yazar Orhan Pamuk, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü tarafından şeref doktorasına layık görüldü

null
Güncellenme: 12:14, 20/02/2017
Rusya’dan Orhan Pamuk’a şeref doktorası

1822 yılında Osmanlıca dil kursu olarak başlayıp, 1835'te bölüme dönüşen ve 182 yıllık geçmişiyle Avrupa'nın en eskisi olma ünvanına sahip St. Petersburg Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü, 21 Şubat Salı günü Orhan Pamuk'a şeref doktorası verecek.

orhan-pamuk3

Aynı hafta içinde yine Rusya'da Kafamda Bir Tuhaflık romanının çevirisiyle layık görüldüğü Yasnaya Polyana Ödülü'nü de alacak olan Pamuk, daha sonra İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee'nin ‘Masumiyet Müzesi’ ve yazarın dünyası hakkında çektiği Hatıraların Masumiyeti filminin Moskova'daki gösterimine katılacak. Pamuk'un doktora kabul konuşması Dostoyevski ve Türkiye üzerine olacak. Pamuk en son, Rusya'da yayımlanan ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ romanıyla da Tolstoy Müzesi Vakfı tarafından verilen Yasnaya Polyana Odülü'nü kazanmıştı.

orhan-pamuk2

Moskova ve Petersburg'da çeşitli imza ve konferanslarla Rusya'daki okurlarıyla buluşacak olan Orhan Pamuk, Rus kanallarında kültür ve edebiyat programlarına da katılacak.

İlginizi ÇekebilirHürriyet, Orhan Pamuk'un röportajını 'hayır' dediği için yayımlamadıHürriyet, Orhan Pamuk'un röportajını 'hayır' dediği için yayımlamadı