Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Sadece Diktatör’ Ankara’da süresiz olarak yasaklandı
‘Sadece Diktatör’ Ankara’da süresiz olarak yasaklandı
Barış Atay'ın sahnelediği 'Sadece Diktatör', Artvin ve Kadıköy'ün ardından Ankara'da da yasaklandı. Ankara Valiliğince yapılan açıklamada oyunun, "süresiz olarak yasaklandığını" ifade edildi. Valilik tarafından 28 Ocak'ta oynanacağı iddia edilen oyunla ilgili tarih hatası Barış Atay tarafından ortaya çıkarıldı. Atay, oyunun 2017'de 28 Ocak'ta sahnelendiğini belirterek, "Geçen yıl oynadığım temsili, bu yıl oynayacağımı sanıp yasaklamışsınız" dedi.
Kültür Sanat 22 Ocak 2018 - 12:24

Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ oyunu Ankara’da yasaklandı. Ankara Valiliği, oyunla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çeşitli sosyal, yazılı ve görsel medya organlarından; Barış Atay tarafından 28 Ocak 2018 günü Çankaya ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ali Doğan Sahnesi'nde ‘Sadece Diktatör’ adlı tek kişilik tiyatro oyunu sahneleneceğine dair paylaşımlarda bulunulduğu bilgisi elde edilmiştir. Söz konusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği; bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda ‘Sadece Diktatör’ adlı tiyatro organizasyonuna katılacak grup ve şahıslara yönelik bazı kesimler tarafından birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

YALNIZCA ‘SADECE DİKTATÖR’ DEĞİL…

Bu nedenlerle ‘Sadece Diktatör’ adlı tiyatro organizasyonu, Barış Atay isimli şahıs ile çeşitli kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri organizesinde ilimizin muhtelif yerlerinde, salonlarında yapılacak birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren tiyatro, panel, söyleşi, sinema, sine vizyon, sergi gibi eylem ve etkinlikler, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'nci maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11/f-h maddesi hükümleri doğrultusunda Ankara Valiliğince süresiz olarak yasaklanmıştır.”

GEÇEN YIL OYNANAN OYUN YASAKLANDI

Barış Atay, attığı tweet’le 28 Ocak 2018 günü oynanacağı iddia edilen Sadece Diktatör ile ilgili tarih hatasını ortaya koydu. Atay, oyunun geçtiğimiz yıl 28 Ocak’ta Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ali Doğan Sahnesi'nde oynandığını belirtti.

HER TÜRLÜ ETKİNLİK YASAKLANIYOR

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise Ankara Valiliği’nin sadece Barış Atay’ın bir oyununu belirli bir zaman için yasaklamadığını belirterek, “Çeşitli kurum ve kuruluşların, Ankara’nın muhtelif yerlerinde her türlü etkinliğini süresiz yasaklıyor. Buna bir isim veremiyoruz. Gerçi versek ne olacak, onu da yasaklarlar!” açıklamasını yaptı.

KADIKÖY VE ARTVİN’DE DE YASAKLANMIŞTI

Oyun, geçtiğimiz günlerde Artvin’de engellenmiş, Kadıköy’deki tüm tiyatrolarda yasaklanmıştı.