Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Sadece Diktatör’ geliyor
‘Sadece Diktatör’ geliyor
Emek Sahnesi’nin sahnelediği, ‘Sadece Diktatör’ oyunu 4 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00’da ve 21.00’de iki ayrı seansta gösterilecek.
Kültür Sanat 25 Nisan 2016 - 17:27

Onur Orhan'ın yazdığı, Caner Erdem'in yönettiği tek kişilik oyunda Diktatör'ü Barış Atay canlandırıyor. Oyunda, tıpkı 14. Louis gibi “devlet benim” diye haykıran bir diktatörün halkla kurduğu paradoks ilişki ve içsel hesaplaşmaları anlatılıyor.

Oyun, “Bir insan nasıl diktatör olur? Peki bir diktatör nasıl olur?” gibi sorulara cevap arıyor. Oyun, oyunda geçen diktatörün aynasında, seyirciyi kendisiyle yüzleştirmeyi, tiyatro salonundan çıkan izleyicinin diktatöre, sisteme ve kendisine dair bir soruyla çıkmasını, ayrıca bu soruyu çevresine de iletmesini amaçlıyor.
İlk gösterimi Kasım 2015'te yapılan oyununun çalışmaları 1 Kasım seçimlerinden önce başlamıştı. Yönetmen Caner Erdem bu durumu şöyle değerlendiriyor: ‘‘Biz bu işin provasına son seçimden önce girdik. Şayet şimdiki egemen, seçimde güç kaybetmiş olsaydı bu oyun biraz ‘romantik' bir yere yerleşecekti. Fakat bugünkü durum tam da oyunu doğruluyor. Şu durumda romantikliği bir kenara bırakıp gerçeği bütün varlığıyla önümüze serelim istedik.''

Oyunun yazarı Onur Orhan ise, oyunun bugün yaşananlara bir öfkeyle yazılmadığını belirterek şöyle diyor: ‘‘Sadece öfkeyle iyi bir metin çıkmaz. Başımızda çağlar boyunca var olan diktatörlüğün mekanizmasını algılamaya çalışarak yazdım. Diktatörlük varsa neden var, bize niye musallat oldu, niye kurtulamıyoruz, devletin ve insanların birbirlerine kötü uygulamaları neden var gibi soruları sormak gerekiyor.''

Oyunun yazarı Onur Orhan, her yıl Müjdat Gezen Kültür Merkezi tarafından verilen tiyatro ödüllerinde, bu yıl, Sadece Diktatör oyunu ile, en iyi oyun yazarı ödülüne layık görüldü.

Son güncelleme: 17:28 - 25.04.2016