Sadece iç sesinizi ve annenizi dinleyin

Hormonlar yüzünden anne olma sürecinin kadınların yaşadığı en çılgın dönem olduğunu söyleyen Şebnem Seçkiner, ‘Manyak Anne’ adlı kitaba imza attı. Kitabın temel amacı annelere “Yalnız değilmişim!” dedirtmek...

Sadece iç sesinizi ve annenizi dinleyin

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Bloğunuzun ismiyle kitabınızın adı aynı. Bu adı seçmenizin temel nedeni ne?

Manyak kelimesinin Türk Dil Kurumu'ndaki anlamlarından biri de çılgın. Ben de “Madem hormonlara yenik düştüm hadi bu isim olsun” dedim. Bu noktada ironi de yapmak istedim çünkü herkes “En iyi ben bilirim” diyor. Oysa biz sadece çocuklarımız için en iyiyi yapmaya çalışıyoruz.

manyakanne

– Tıpkı bloğunuzda olduğu gibi, kitabınızda da sansürsüz bir dil kullanıyorsunuz. Bu cesaretin kaynağı nereden geliyor?

Annemden… Bana hep açık bir insan olmamı söyledi. Çocukken de çok rahat söylerdim düşüncelerimi. Birini sevmiyorsam rol yapmazdım. Sürekli sansür uygularsam istediklerimi anlatamam.

– Kitabınızı bir cümleyle özetlemeniz gerekse ‘Manyak Anne'yi nasıl tanımlarsınız?

Eğlenceli ve her kadının kendinden bir şey bulacağı, “Yalnız değilmişim!”, “Benden daha delisi varmış” dediği bir kitap.

img-6573

HERKES EĞLENSİN İSTEDİM

Anne olacağı için panik halde olan anne adaylarına en büyük tavsiyeniz ne?

Ciddi konulara eğlenceli yaklaştım çünkü okurken herkes gülsün istedim. Ağlatmak kolay ama güldürmek zor… Panik haldeki annelere en büyük önerim ise her anın tadını çıkarın ve kulaklarınızı dış seslere kapatın. Sadece iç sesinizi ve annenizi dinleyin. Asla kendinizi kimseyle kıyaslamayın…

img_2735-1

Hapşırınca doğuruyorum sandım

– Hamilelik dönemi ve öncesinde hormonal denge bozukluklarından dolayı yaşadığınız en ilginç ve komik olay ne oldu?

Hapşırdım ve birden suyum boşaldı. Doğuruyorum diye ortalığı ayağa kaldırdım ve hastaneye koştuk. Meğer idrar kaçırıyormuşum.