Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sadri Alışık mezarı başında anıldı
Sadri Alışık mezarı başında anıldı
Türk sinemasının usta oyuncusu Sadri Alışık, klasik otomobiliyle mezarı başında anıldı
Kültür Sanat 5 Nisan 2017 - 14:25

Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Sadri Alışık, 92'nci doğum gününde ailesi, oyuncu arkadaşları ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı. Sadri Alışık’ın uzun yıllar kullandığı 1957 model Chevrolet Belair marka aracı da tören için mezarı başına getirildi.

sadri1

‘Turist Ömer’ tiplemesiyle hayatımızda yer eden Yeşilçam’ın unutulmaz ismi ünlü devlet tiyatrocusu Sadri Alışık, 1995 yılında karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiş ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmişti. Yeşilçam’da çok sayıda filmde rol alan Sadri Alışık, 92’nci doğum gününde oğlu Kerem Alışık tarafından düzenlenen törenle mezarı başında anıldı. Duygusal anların yaşandığı anma törenine oğlu Kerem Alışık’ın yanı sıra ailenin diğer üyeleri ve Yeşilçam’ın usta isimleri ile çok sayıda seveni katıldı.

ÇOLPAN İLHAN, DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Sadri Alışık’ın uzun yıllar kullandığı ve kendi aracı olan 1957 model Chevrolet Belair marka aracını mezarı başına getirdi. Ünlü isimler ve sevenleri Sadri Alışık ve eşi Çolpan İlhan’ın mezarı başında dua ederken, duygu dolu anlar yaşandı.

Sadri Alışık’ın uzun yıllar kullandığı 1957 model Chevrolet Belair marka aracını 4'üncü kez, filmlerinde kullandığı başka bir Chevrolet aracı ilk kez getirdiklerini ifade eden İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, “Biz düşünerek aileye bir sürpriz yapmak istedik. Sadri ustayı saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

sadri2

“HER GÜN ANIYORUZ”

Sadri Alışık ile birçok ortak projede yer alan Yeşilçam emekçisi Süleyman Turan da, “Onun yanında bir anlamda eğitim almış biri olarak söyleyebilirim çok iyi bir dost, çok iyi bir ağabey, çok iyi bir arkadaştı. Onu zaten her gün anıyoruz. Burada elbette daha büyük bir kalabalıkla birlikte bugününde anıyor olmak çok başka bir şey” diye konuştu.

“TAM BİR HALK SANATÇISIYDI”

Birçok Yeşilçam yapıtının senaristi olarak, Sadri Alışık'ın oynadığı ‘Ah Güzel İstanbul' ve ‘Ah Müjgan Ah' filmlerinin de senaryosunu yazan Sefa Önal da bu yılki anma törenine katıldı. Önal, “Sadri Alışık'a çok yazdım ben. Kült filmler olmuştur. Kendisi bir defa halkı, insanı, çevreyi nasıl bu kadar iyi tanıdı merakımdır hep. Onlardan çok olmayı bildi ve öyle olunca da sinemada müthiş bir seyirci yakaladı. Tam bir halk sanatçısıydı. Yeri dolmaz. İkinci bir Sadri Alışık gelmemektedir” ifadelerini kullandı.