Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine verilen "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü", Sakıp Sabancı Ailesi ve Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde, Sabancı Center'da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Jüri Özel Ödülü'nün sahibi Joseph S. Nye, Jr. oldu. Makale ödülleri ise üç genç araştırmacıya verildi.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

Törenin açılış konuşmasını, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı yaptı. Güler Sabancı, Sakıp Sabancı ile beraber Sabancı Üniversitesi’ni tasarlarken fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür, iyi eğitimli, önyargılarından arınmış, dünya vatandaşı olan bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Sakıp Sabancı’nın uluslararası nitelikli ve sosyal bilimler içerikli çalışmalara verdiği önemi gösteren ve ‘daima en iyilerle işbirliği yapın’ tavsiyesine uygun olarak Columbia Üniversitesi’nde çok anlamlı bir yapı ortaya çıktığını söyleyen Güler Sabancı, “Sakıp Bey’in ismini Columbia Üniversitesi’nde tam da onun istediği şekilde yaşatacağımıza inanıyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ JOSEPH S. NYE, JR. OLDU

Jüri Özel Ödülü’nün sahibi akademisyen ve siyaset bilimcisi Joseph S. Nye, Jr. oldu. Joseph S. Nye, Jr. törende yaptığı konuşmada “Türkiye’nin geleceğinde yumuşak gücün önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin yumuşak güç yaklaşımına ve kendi geleceğini planlarken yumuşak güçten faydalanmaya geri dönmesi önemli. Türkiye’deki kültürün ve üniversitelerin bu yumuşak güce çok önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Sabancı Üniversitesi ve diğer üniversiteler gerçekten akademik özgürlük ve entelektüel dürüstlüğü koruması açısından önemli çalışmalar yapıyor. Bunlar gelecekte Türkiye’nin yumuşak gücüne çok önemli katkılar vermeye devam edecek. Türkiye gelecekte kendi yumuşak gücünü kullanarak çok önemli şeyler yapabilir ve çok önemli etkiler yaratabilir. İnanıyorum ki Türkiye’yi çok güzel bir gelecek bekliyor” dedi.

Jüri Özel Ödülü’nün sahibi akademisyen ve siyaset bilimcisi Joseph S. Nye, Jr.


MAKALE ÖDÜLLERİ ÜÇ GENÇ ARAŞTIRMACIYA VERİLDİ

Eşit ağırlıklı verilen üç “Makale Ödülleri’ne ise Dünya Ticaret Örgütü’nde Yargının Duyarlılığım başlıklı makalesiyle Minnesota Üniversitesi’nden Cosette D. Creamer, ‘Çin’in Yükselişi Küresel Yönetimi Zayıflatır mı? Kaçakçılıkla Mücadele Rejiminden Kanıtlar’ başlıklı makalesiyle Bocconi Üniversitesi’nden Kerim Can Kavaklı, ‘Duvarların Dünyası’ başlıklı makalesiyle Georgetown Üniversitesi’nden Moria Paz layık görüldü.

DHA