Sözcü Plus Giriş

Saldırı, Kırmızı Kedi’yi yıldırmadı: “Kararlılığımızı göstereceğiz”

Kayseri Kitap Fuarı'nda İhsan Eliaçık'a saldırının ardından, 36’ncı TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın ilk gününde de Kırmızı Kedi Yayınevi'ne yapılan saldırı, kitaplara ve yazarlara karşı endişe verici bir atmosferin oluştuğunu gösterdi. Kırmızı Kedi Yayınevi Satış ve Pazarlama Müdürü Salih Yavuz saldırının kendilerini yıldırmayacağını ve Sebahattin Önkibar'in İyi Parti lideri Meral Akşener’in siyasi geçmişini anlatan eseri 'Asena'yı basmaya devam edeceklerini söyledi. 

null
Güncellenme: 13:07, 05/11/2017
Saldırı, Kırmızı Kedi’yi yıldırmadı: “Kararlılığımızı göstereceğiz”

6’ıncı TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın ilk gününe İyi Parti lideri Meral Akşener’in biyografisini konu alan Asena’nın yazarı Sebahattin Önkibar’a yapılan saldırı damga vurdu. Saldırının ardından Kırmızı Kedi Yayınevi’ne birçok dayanışma mesajı geldi.

DW Türkçe’den Başak Özay’a konuşan Kırmızı Kedi Yayınevi Satış ve Pazarlama Müdürü Salih Yavuz, Sebahattin Önkibar’ın imza gününü saat 13:00'te başlattıklarını, 13:15 gibi kalabalık bir genç grubun standa geldiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Başladıktan 15-20 dakika sonra kalabalık bir genç grup geldi. Önlerindeki arkadaş kitabı imzalatmak için Önkibar'a uzattı. Yazar ismini sordu, Alper diye cevap verdi. Sonrasında ‘Bu kitabı sana kim yazdırıyor?’ Önkibar'a çıkışıp bir yumruk salladı. Önkibar'ın çenesini sıyırdı fakat yumruğu atamayınca herhalde sinirlendi, standın üstüne çıkıp içeriye girdi. Öyle olunca standdaki görevliler karşı koydu. Biz karşı koyunca arkasındaki 20-25 kişi standa saldırdı. Birkaç dakika arbede yaşandı, 2 arkadaşımız hafif yaralandı.”

‘KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ’

Sebahattin Önkibar'ın MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili bir kitabı nedeniyle daha önce hedef alındığını ifade eden Yavuz, “Günümüzde fikre kitaba düşünceye tahammülsüzlüğün bu noktaya geldiğine şaşırmıyoruz. Basılmadan henüz bilgisayarlardan toplanan kitapların olduğu bir dönemde, basılmış kitaplara ve yazarlara saldırıların yaşanması bizim açımızdan sürpriz değil. Biz yayıncılığın gereğini yapıyoruz, basılma niteliği taşıyan, kitap özelliği taşıyan ve yıllarca ekmeğini kitap yazarak, yazı yazarak kazanan insanların kitaplarını yayınlamanın suç olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla şaşırmadığımız gibi hem emniyete suç duyurusunda bulunarak hem imza gününü devam ettirerek kararlığımızı göstereceğiz” dedi.

İyi Parti'nin lideri Meral Akşener'in siyasi hayatından kesitler sunan Asena, henüz bir haftadır raflarda olmasına rağmen 20 bine yakın sayıda satıldı.

İlginizi ÇekebilirSon dakika haberi... TÜYAP Kitap Fuarı'nda Sabahattin Önkibar'a saldırı!Son dakika haberi... TÜYAP Kitap Fuarı'nda Sabahattin Önkibar'a saldırı!İlginizi Çekebilir36. İstanbul Kitap Fuarı başladı! TÜYAP Fuar Merkezi'ne nasıl ulaşılır?36. İstanbul Kitap Fuarı başladı! TÜYAP Fuar Merkezi'ne nasıl ulaşılır?