Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şamanik-Bilimkurgu ‘Börü’de tuzunuz bulunsun
Şamanik-Bilimkurgu ‘Börü’de tuzunuz bulunsun
Dünyanın ilk Türk Şaman karakteri Börü bir ilki gerçekleştirmek üzere destek bekliyor.
Kültür Sanat 26 Nisan 2016 - 07:13

Tamamen farklı tamamen özgün ve tamamen bizden… Bu kelimeler Türk Yapımı Şamanik-Bilimkurgu çizgi dizi ‘Börü’yü tanımlamak için her ne kadar yeterli kalmıyorsa da bir ilke imza atmak üzere yola çıkmış genç ve başarılı isimlerin heyecanına ortak oluyor. Son zamanlarda belki de Diriliş dizisindeki Şaman karakterini son derece ilginç bulduğumuzdan ya da köklerimizde Şamanizm olduğundan…

Bu kültüre olan ilgi son derece artmış durumda. Pek çok yerde karşımıza çıkan Şamanizmle ilgili belki de en özgün ve etkileyici çalışmaysa ‘Börü’ gibi görünüyor. Dünyaya ‘Boerue’ adıyla açılan çizgi dizi MayAna Creatives adlı stüdyo altında birleşen genç bir ekibin, Orta Asya Türkleri ve mitolojisinden beslenerek ortaya çıkardığı bir proje. Mısır, Yunan ve İskandinav mitolojisine hayli doyduğumuz şu günlerde belki de aradığımız taze kan. Hatta bakın MayAna Creatives ekibi bunu nasıl ifade ediyor:


“Olympos'a gittiniz, Ra'yı gördünüz, Thor'a aşıksınız, karma gerçekleşti ve Nirvana'ya erdiniz. Ama Dünya'nın en kadimlerinden olan Türk – Moğol mitolojisine dair hiçbir şey izlemediniz, görmediniz.”

 

  

BU EFSANENİN DOĞUMUNA ORTAK OLUN

Yukarıdaki başlıkta bulunan ‘ortak’ kelimesi bir Kickstarter projesi olan Börü’nün desteklerinizle kanatlanacağına dikkat çekiyor. Kaliteli işlerin sadece büyük ve havalı Hollywood stüdyolarından çıkmadığını gösteren bu ekibin desteğe ihtiyacı var. Bununla da kalmıyor MayAna Creatives ekibi, bu işe yapacağınız katkının tutarına göre pek çok harika hediyeyi de (istenilen hedefin gerçekleşmesi halinde) bağışçılarına veriyor. O zaman çalsın davullar. Şimdi Börü'yü destekleme zamanı.

BOERUE’NİN HİKAYESİ

Boerue (Börü), kelime anlamı olarak “kurt” ve aynı zamanda toplumun kaderini değiştirebilecek güçteki liderlere verilen bir sıfat. Çizgi filmde bilimdeki ilerlemelerle dengeleri bozan, tanrıları küstüren insanların son çaresi olan Börü ile ilgili. Bunun için aksi mi aksi, bilge mi bilge Kam Ana tanrıların diyarından bir kitap çalacak; sonrasında en genç element avcısı Duman çıkacak sahneye. Kendisi başkarakterlerimizden sadece biri. O karizmatik, etkileyici ve… şizofren!

Ona yarı şaman, yarı yarı çoban olan Bars ve kül ayısı Koza katılacak. Bu da yetmezmiş gibi Astronomi Akademisi'nden gizli bir görev için gönderilmiş gökbilimci ve avcı olan Pamir de ekibi tamamlayan son halka olacak.Karakterlere, detaylıca işlenmiş bir tanıtıma ve dizinin konusuna dair pek çok şeyi Börü'nün resmi sitesinden (www.boerue.com) bulabilirsiniz.

 

Son güncelleme: 07:47 - 26.04.2016