Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Sanat da, sahne de, hayat da biz kadınların’
‘Sanat da, sahne de, hayat da biz kadınların’
Geçtiğimiz hafta TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması’nda kadın tiyatro sanatçıların sahneye çıkartılmamasına yönelik tepkiler sürmeye devam ediyor. Kadınlar, bu sefer Kadıköy'de bir araya geldi ve "Sanat da, sahne de, hayat da biz kadınların" mesajını verdi.
Kültür Sanat 6 Nisan 2018 - 13:09

SEDA ÖNCELER

Kadınlar, ‘Memleket Biziz’ öncülüğünde Kadıköy İskele’de toplandı. Etkinlikte, kadını sosyal yaşamda görmeye tahammül edemeyen zihniyet protesto edildi. Kadınlar, konuşmaların ardından tiyatro oyunlarını sokakta sahneledi. Sözcü.com.tr'ye konuşan organizasyonun ev sahibi Perihan Koca, “Bizler bugün özgürlük için adım atmaya, özgürlük için yol almaya, özgürlük için kadınlarla bir araya gelerek, omuz omuza birbirimize sahip çıkmaya geldik. Bu ülkenin gidişatını değiştirmek istediğimizi, sözün de, yetkinin de, kararın da içinde olduğumuz, kendi bedenimiz ve geleceğimizle ilgili biz karar veririz düşüncesiyle burada toplandık. Sokaklardayız, meydanlardayız, vapurlardayız, meclislerdeyiz, iş yerlerindeyiz, gitmiyoruz… Bugün özgürlük için yol almanın bir başlangıcıydı, daha çok güçlenerek ve taleplerimizi kazanarak ilerleyeceğimiz bir süreç bekliyor bizi” dedi.

kadineylem
‘ERKEKLİK YENİDEN TANIMLANMALI’

Tiyatro oyuncusu Betül Arım ise “Ülkemizde bu yaşanan olaylardan sonra erkeklik tanımının tekrar yapılması konuşulması ve tartışmaya açılması gerekiyor. Çünkü yaratılmış olan her şeye özellikle çocuklara ve kadınlara uygulanan şiddet taciz tecavüz erkeklerin acizliğini, korkularını, iradesizliğini gösterir ama tabi ki bazılarının. Bu onlar adına çok utanç verici ve aşağılayıcı bir olay. Kadınlar artık yoruldu. Bu yaşananlar artık bence erkeklerin sorunu. Artık bizlerden önce onların birleşmesi gerekiyor… Biz kadınlar zaten hep yanlarındayız” açıklamasını yaptı.

kadineylem3

Hayal Köseoğlu

KENDİMİ ÖZGÜR GÖRDÜĞÜM TEK YER SAHNE

Genç oyuncu Hayal Köseoğlu ise şöyle dedi:

“Ben yolda yürürken gece erkek arkadaşlarım olmadan eve gidemiyorum. Sokağımın başından evime koşuyorum çünkü 3 sene önce biri bana kapının önünde saldırdı. Bu hepimizin başına gelen bir olay maalesef. İşin en kötü tarafı bunu kabullenmek, normalize etmek zorunda kaldık. Sosyal medyada yazarken bile özellikle bizim meslek grubunda acaba birilerinin bam teline basıyor muyum diye düşünmek zorunda kalıyorsun. Kendimi özgür gördüğüm belki de tek yer sahne ve buna rağmen oraya çıkmaktan da men edilmek üzereyim. Ve bunu kendine hak gören insanlara şaşkınlıkla bakıyorum.”

kadineylem4