Sözcü Plus Giriş

‘Sanat Güneşi’miz Zeki Müren vefatının 22’inci yılında anılıyor

'Sanat Güneşi'miz Zeki Müren, bundan 22 yıl önce, 24 Eylül 1996'da geçirdiği kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı ve arkasında yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı. Müren, yazdığı vasiyetle tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı'na bırakmıştı.

null
Güncellenme: 14:35, 24/09/2018
‘Sanat Güneşi’miz Zeki Müren vefatının 22’inci yılında anılıyor

Zeki Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’nın Hisar semtinde, Ortapazar Caddesi’ndeki 30 numaralı ahşap evde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi.
zekimuren-depophotos
İlkokulu Bursa Osmangazi İlkokulunda (sonradan Tophane İlkokulu ve Alkıncı İlkokulu) okudu. Henüz ilkokuldayken yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde baş rolleri oynamaya başladı. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüydü…

zekimuren-depophotos2
Ortaokulu bitirdikten sonra babasına İstanbul’a gitme arzusunda olduğunu açıkladı ve onun da onayıyla İstanbul Boğaziçi Lisesine yazıldı. Bu okulu birincilikle bitirdi. Olgunluk imtihanlarını pekiyi dereceyle verip İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine (şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu.

zekimuren-depophotos3
Zeki Müren, Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usul dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı.

zekimuren-depophotos4
1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi.

zekimuren-depophotos5
Zeki Müren, bu başarılı ilk konserden ve plak çalışmasından sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak eserler seslendirmeye başladı. Radyo programları on beş yıl sürdü, bunların çoğu canlı yayın programlarıydı.

zekimuren-depophotos6
İlk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde verdi. Genellikle kendi dizayn ettiği sahne kıyafetlerini giyiyordu. Saz heyetine tek tip kıyafet giydirmek ve T podyum kullanmak gibi çeşitli yenilikler getirdi. 1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

zekimuren-depophotos7
Zeki Müren 600’ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

zekimuren-depophotos8
Zeki Müren hayatı boyunca hiç evlenmedi. 1950’lerin Türkiye’sinde alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

zekimuren-depophotos9
Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle hayatının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum’daki evinde inzivaya çekildi.

zekimuren-depophotos10

24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Bursa Emirsultan Mezarlığı’na defnedildi. Vasiyetinde tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bıraktı.

İŞTE, ZEKİ MÜREN’İN NADİR GÖRÜLEN FOTOĞRAFLARI…

zekimuren-aa8

Şato Yazar Gazinosu sahibi Necdet Yazır’ın (soldan 3’üncü) 1 Ocak 1966’da Zeki Müren’in programa başlaması nedeniyle verdiği davete Gazeteci Necdet Onur (en solda), milletvekilleri Necip Mirkelamoğlu (soldan 2’inci), Mehmet Sait Reşa (sağdan 3’üncü) ve Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Baytaş (sağdan 2’inci) katıldı.

zekimuren-aa7

Zeki Müren (solda), 1 Ocak 1957’de Ankara Piyade Okulunda yedek subay öğrencisi olarak bulunduğu sırada yapılan bir röportajda görülüyor.

zekimuren-aa5

Fotoğrafta, Zeki Müren, 5 Mayıs 1974’te katıldığı bir programda görülüyor.

zekimuren-aa4

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk (sol arkada) ve eşi Emel Korutürk (soldan ikinci) 14 Şubat 1978’de gazeteciler ve sanatçılar için resepsiyon verdi. Resepsiyona sanatçı Zeki Müren de (solda) katıldı.

zekimuren-aa3

İtalyan sinema sanatçısı Sophia Loren (soldan ikinci) onuruna 26 Nisan 1974’te verilen resepsiyona tiyatro sanatçısı Ayla Algan (en sağda), Ankara Senatörü Hıfzı Oğuz Bekata (sağdan ikinci), sanatçı Zeki Müren (sağdan üçüncü) ve Ayten Gökçer (sağdan dördüncü) de katıldı.

zekimuren-aa2

İtalyan sinema sanatçısı Sophia Loren (ortada) onuruna 26 Nisan 1974’te verilen resepsiyona sanatçı Zeki Müren (sağda) katıldı.

 

İlginizi ÇekebilirZeki Müren'in nüfus cüzdanı herkesi şaşırttı!Zeki Müren'in nüfus cüzdanı herkesi şaşırttı!
Yayınlanma Tarihi:11:20,