Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Sanat günümüzde neyi ifade etmeli?”
“Sanat günümüzde neyi ifade etmeli?”
Berrin İlhan ve Mahmut Kemal Arslan'ın Mimesis-1 sergisi 11 Ocak'ta kapılarını açıyor. 10 Şubat'a kadar sürecek olan sergi, "Sanat günümüzde neyi ifade etmeli?" sorusuna cevap arıyor.
Kültür Sanat 7 Ocak 2019 - 09:55

Berrin İlhan ve Mahmut Kemal Arslan’ın Mimesis-1 sergisi 11 Ocak’ta Çiçek Bar’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 10 Şubat’a kadar sürecek. Aristoteles’in sanatçının yaratıcı etkinliğini ifade eden “mimesis” kavramından ismini alan sergi, Umberto Eco’nun “Faşizm her zaman askeri değil sivil kıyafetle de karşımıza çıkabilir” sözüne atıfla, 3 yıldır üretilen resimleri sanatseverler ile buluşturuyor.

Sergiyle ilgili yapılan açıklamada ise şöyle deniliyor:

“Eco özgürlük kavramının unutulmaması gerektiğini ifade ederken, ‘Faşizm her zaman üniforma giymez’ der, değindiği tam da budur. Faşizmin en büyük korkusu farklı olandır, farklılıklardır. Bu farklılık konusunu işlerken, faşizm, istismar ederek, ezerek büyümüştür. Irkçılığı, etrafı düşmanla çevriliymişcesine yaşamayı empoze ederek, kavgayı ve savaşmayı işlemiştir.
Sadece dünya tarihinin geçmişine değil, günümüz siyasetine de baktığımızda hâlâ çok şeyin değişmediğini görmekteyiz, biraz pembe biraz mavi ile yumuşatılmış bir cinsiyetçilik, ırkçılık, fikir düşmanlığı, benlik ve benciliklerin çoğaltıldığı tatlı nüanslar, hazmı kolaylaştıran beylik vaatler ile uyuşma haline getirilidiğimiz aşikar değil mi? ‘O zaman sanat günümüzde neyi ifade etmeli? Her çağ kendi sanatçısını yaratır, bu çağın sesine vurdumduymaz kalacaksak neyi resmedeceğiz?’ dedik ve bu idea ile biriken tortuları, yaratıcı etkinliğimiz olarak ortaya koymayı hedef bildik.”

sergi2
Son güncelleme: 12:14 - 07.01.2019
Etiketler