Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sanat sevgi barış ve kardeşlik içindir
Sanat sevgi barış ve kardeşlik içindir
Edip Akbayram, “68 yaşımda ikinci baharımı yaşıyorum” diyor. Ona ikinci baharını yaşatan kişi ise 2.5 ay önce dünyaya gelen ilk torunu Lavin... Anadolu’da vereceği ‘Güzel Günler Göreceğiz’ konser serisiyle sevenleri için sahnelere çıkmaya devam edecek olan Akbayram’la Moda’da buluştuk...
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 3 Haziran 2018 - 03:23

Torunun Lavin dünyaya geldi ve sen adeta mutluluktan kanatlandın…

Kızım Türkü yaklaşık 2.5 ay önce nurtopu gibi bir torun verdi bana. Hayatımın en güzel ve en kutsal hediyesi oldu bu bana. Kızıma ve damadım Serdar'a çok teşekkür ediyorum. Dede olmak meğer ne kadar güzel duygular yüklüyormuş insana. 68 yaşımda, torunum Lavin sayesinde ikinci baharımı yaşıyorum. Benim için dünyanın merkezi o. Torun sevgisi çok başkaymış. Allah herkese nasip etsin. Lavin, iyi ve güzel huylu anlamına geliyor. 2.5 aydır en büyük ve tek aşkım oldu Lavin. Allah ona uzun ömürler, görecek güzel günler nasip etsin.

torunu-lavinle

 Müzikte 46 yıl geçti değil mi?

1972'de düzenlenen ‘Altın Mikrofon Yarışması'nda Aşık Veysel'den ‘Kükredi Çimenler' türküsünü okuyarak kazandığım birinciliğin ardından müzik hayatım aynı coşkuyla devam ediyor.

1-042

Her sıkıntılı dönemin sonu vardır

 Şarkıların, türkülerin yıllardır halka umut oldu…

Bir ülkenin sanatçısı asla karamsarlığa düşmemelidir. Bir sanatçı olarak en büyük görevim, sanatımla birlikte topluma çağdaş düşünceyi de sunmaktır. Sanat; sevgi içindir, barış içindir, kardeşlik içindir.

1-054

 ‘Güzel Günler Göreceğiz' konserlerin bu yaz da devam edecek mi?

Her akşamın bir sabahı, her kışın bir baharı olduğu gibi sıkıntılı dönemlerin de sonu vardır. Benim kalbim ülkem ve insanlarım için atıyor. Güzel günler göreceğimize yürekten inanıyorum. Bu yaz da konserlerim devam edecek. Yaz boyunca da 15 konserim olacak. 13 Haziran'da İzmir Buca'da, 28 Haziran'da Denizli'de, 29 Temmuz'da Malatya'da, 30 Ağustos'ta İstanbul Harbiye'de, ardından Aydın'da ve pek çok bölgede olacağım.

Atatürk hasreti büyüdü

 Güzel günler görecek mi çocuklarımız?

Bir ülkenin aydını, sanatçısı umudunu asla yitirmez. İnanıyorum ki bu karanlık günler elbet bitecek ve bir gün hep birlikte güzel günlere uyanacağız. Çocuklarımız uçurtmalarını mavi aydınlıklarda uçuracak, çiçek bahçelerinde büyüyecekler. O günlerin geleceğine yürekten inanıyorum. Elbette, söylediğim türküdeki gibi çocuklarımız, torunlarımız güzel günler görecekler.

1-047

 Sen sahnede söylüyorsun, siyasiler de meydanlarda “Güzel günler göreceğiz çocuklar” diyor. Bunu nasıl yorumluyorsun?

Ben 81 milyonluk bu ülkedeki bütün inançları, renkleri ve görüşleri kucakladım. Bu nedenle şarkımı seven Meral Akşener de Muharrem İnce ve diğerleri de meydanlarda slogan olarak kullanabilirler. Çocuklarımız elbette güzel günler görecek.

 23 Nisan günü İsmail Küçükkaya, ‘Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar' şarkını, üzerine Atatürk görüntüleri serperek getirdi ekrana. Bu sana neler hissettirdi?

İsmail Küçükkaya'yı aradım ve  şarkımı bu şekilde sunduğu için teşekkür ettim. Atatürk'le bu şarkımın sözleri çok güzel örtüşüyor. Gerçekten de Atatürk hasreti son dönemde büyüdükçe büyüdü içimizde. Şu zor günlerde bu ülkenin tek çaresidir Atatürk ve onun gösterdiği yol.