“Sanatın amacı, insana farklı bir boyut katmaktır”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nun sahnelediği Binbir Gece Masalları’nda rol alan Ergün Demir, sanatın insanları evcilleştirmek gibi bir amacı olmadığını belirterek, "Sanatın amacı insanların dünyalarına, daha önceden hazır olmadıkları, tahayyül etmedikleri farklı ebat, farklı boyutlar katmaktır" dedi.

“Sanatın amacı, insana farklı bir boyut katmaktır”

Ergün Demir, 10 yıl önce adını Binbir Gece dizisiyle duyurmuştu. 2015'te Buenos Aires'te dans yarışmasına katılan Demir, ardından bu ülkede dili İspanyolca olan iki tiyatro oyununda rol aldı. Arjantin'de üç yıl kalan ve Türkiye’ye dönen Demir, bu sefer Binbir Gece Masalları ile izleyicilerin karşısına çıktı. Oyunda ‘Şehriyar' karakterini canlandıran Demir, tiyatro tutkusunu şöyle tarif etti: “Hani nasıl bir rahibe bir manastırda dua ediyor akşama kadar, aynı rahibe bankada paralarının ne kadar çok dolar bazında kâr edip etmediğini düşünmüyor. O Allah’a tapıyor, kuru ekmek yiyor, su içiyor ve ruhunu beslediği tek şey inancı. Rahibenin inancı ne ise, tiyatro tutkusu da böyle bir şey benim için.”

‘SANATIN AMACI İNSANLARI EVCİLLEŞTİRMEK DEĞİL’

Sanatın insanları mutlu etmek, evcilleştirmek ya da insanları daha uysal yapmak gibi bir amacı olmadığına değinen Demir, “Sanatın amacı insanların dünyalarına, daha önceden hazır olmadıkları, tahayyül etmedikleri farklı ebat, farklı boyutlar katmaktır. Yoksa sanata değil zanaata geçiyoruz” dedi.