Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sandıktan çıkan 100 yıllık notalar yankılanacak!
Sandıktan çıkan 100 yıllık notalar yankılanacak!
Sadece satranç değil, aynı zamanda kültür sanat merkezi olan Gökyay Satranç Müzesi, 30 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ünlü piyanisti Ayşe Ediz'i ağırlıyor. Ediz, Kars doğumlu piyanist Vera Kanonikova’nın 'çeyiz sandığından' çıkan 100 yıllık küflü notaları derleyerek hayata döndürdüğü 'Sandıktan Çıkan Notalar' isimli resitaliyle, dinleyenlerine müzik ziyafeti çekecek.
Kültür Sanat 28 Eylül 2017 - 12:07

Aralarında Putin'in de bulunduğu dünya liderlerine verdiği başarılı konserlerle de adından dünya çapında söz ettiren Türkiye'nin başarılı müzisyeni Ediz, dinleyicilerine, tarihin tozlu yapraklarına karıştırmaktan kurtardığı “Vera Kanonikova'nın Sandığı” isimli resitalini seslendirecek.

Ediz, “Vera Kanonikova'nın Sandığı” isimli eserini, 1890'lı yıllarda Kars'ta dünyaya gelen piyanist Vera Kanonikova'nın notalarını derleyerek oluşturdu. Kanonikova'nın, savaş ortamının yoksunluğu ile geçen zorlu hayatında, tüm eserlerini bir çeyiz sandığında biriktirdiğini anlatan Ediz, “Vera, bir Rus subayı olan babasını 7 yaşında kaybeder. Bu vefatın ardından, Çar Nikolay'ın himayesindeki bulunan ve sadece savaşta ölen subay çocuklarına eğitim veren St. Petersburg'daki bir okulun piyano bölümüne kabul edilir. Başarıyla geçen öğreniminin ardından, okulun geleneklerine uygun olarak, her mezun öğrenciye olduğu gibi Vera'ya da bir çeyiz sandığı verilir. Ama hayat onun için o kadar zordur ki, Vera'nın sandığında çeyiz değil, sadece notaları olur. Vera, mezuniyetinin ardından doğduğu şehir Kars'a geri döner. Hayatını sürdürebilmek için bir süre Fransızca, Almanca ve Türkçe dersleri verir. Zaman zaman, sinemalarda piyano çalarak, o dönemin sessiz filmlerinin sesi olur. 1965 yılında, verem hastalığına yakalanarak, vefat eder. Vera'nın ölümünün ardından, piyanosu Tuzla'da satılır, nota dolu sandığı ise kız kardeşi Zoya'ya kalır” diyerek anlattı.

BİRBİRİNE YAPIŞMIŞ SAYFALARDAKİ NOTALAR…

Kendisinin bu hikayeye Zoya Teyze'yi tanımasıyla girdiğini anlatan Ediz, şöyle konuştu: “Zoya Teyze, Vera'nın nota sandığını bana verdi. Sandığın içinden bazıları küflenmiş, bazılarının sayfaları birbirine yapışmış yüzlerce nota çıktı. 1903, 1905 yılı, basımı çok eski notalar. Ben bu notaları özenle ayırdım, bakımlarını yaptım. Vera'nın o dönemin tüm ruhunu yansıtan notaları sandıktan çıktığı için, seçtiğim romansları derleyerek, adına ‘Sandıktan Çıkan Notalar' koydum. Bu eserleri, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nin etkinliğinde, sanatseverlerle paylaşacağım için çok heyecanlı ve mutluyum.”

sandiktancikannotalar3

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.