Sözcü Plus Giriş

‘Savaşın Altüst Ettiği Hayatlar’ Modern Klasikler Dizisi’nde

Dünyaca ünlü yazar Stefan Zweig’ın, I. Dünya Savaşı öncesi dönemi bir genç kızın gözünden anlattığı romanı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde

null
Güncellenme: 11:39, 02/02/2017
‘Savaşın Altüst Ettiği Hayatlar’ Modern Klasikler Dizisi’nde

Stefan Zweig'ın hayatının son dönemlerinde yazmaya başladığı, ancak tamamlayamadığı, taslağı oldukça geç bir tarihte, 1981'de gün ışığına çıkarılan Clarissa adlı romanı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nde yerini aldı.

zweig2

Avusturyalı bir subayın kızı olan Clarissa bir manastır okulunda büyümüş, eğitimini tamamladıktan sonra Viyanalı ünlü bir sinir hastalıkları uzmanının yanında çalışmaya başlamıştır. Lozan'daki bir kongrede barışsever Fransız öğretmen Léonard'la tanışır. Birbirlerine âşık olurlar. Savaş yüzünden ayrılmak zorunda kaldıklarında Clarissa hamiledir. Üstelik karnındaki bebeğin babası aynı zamanda düşmanıdır da. Milliyetçi bir histerinin kol gezdiği parçalanmış Avrupa'da bu bebeği doğurmak yalnızca kişisel bir karar değildir artık.

zweig1

Clarissa, Gülperi Sert'in özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda…

STEFAN ZWEIG KİMDİR?

Roman, şiir, öykü, deneme ve oyun gibi farklı türlerde yetkin ürünler veren yazar, Viyana'da doğdu. Yaşamı boyunca Avrupa'nın hızlı değişimine tanıklık etti. 1913'te Salzburg'a yerleşti. 1934'te Nazilerin baskısı yüzünden bu kentten ayrıldı. Önce İngiltere'ye, 1940'ta da Brezilya'ya göç etti.

zweig4

1942'de karısıyla birlikte intihar etti. Önemli denemeleri arasında Balzac, Dickens ve Dostoyevski'yi konu aldığı Drei Meister (1920; Üç Büyük Usta); Hölderlin, Kleist ve Nietzsche'yi incelediği Der Kampf mit dem Dämon (1925; Kendileriyle Savaşanlar) ile Casanova, Stendhal ve Tolstoy'la ilgili Drei Dichter ihres Lebens (1928; Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar) sayılabilir. Yazara ün kazandıran bir başka yapıtı Sternstunden der Menschheit'tır (1928; Yıldızın Parladığı Anlar).

zweig3

Zweig ayrıca Joseph Fouché, Marie Antoinette ve Mary Stuart'ın nesnelikten çok sezgiye dayanan biyografilerini yazmıştır. Çok sayıda yapıtı arasında Verwirrung der Gefühle (1925; Karmaşık Duygular) adlı bir öykü kitabıyla Ungeduld des Herzens (1938; Sabırsız Yürek) adlı bir psikolojik romanı da mevcuttur.

İlginizi ÇekebilirFelsefe söyleşileri sürüyorFelsefe söyleşileri sürüyor