Sözcü Plus Giriş

Saz ve ud yapımı üstadı Agop Ohanyan anıldı

Türk müzik kültüründe çok önemli bir yere sahip olan, saz, ud, tambur ve kopuz yapımı üstadı Agop Ohanyan, Beyoğlu'nda dostlarının katılımıyla anıldı.

Güncellenme: 13:42, 30/11/2017
Saz ve ud yapımı üstadı Agop Ohanyan anıldı

Agop Ohanyan'a ithafen 28 Kasım’da Grand Pera’da organize edilen ‘Hepimiz Biriz, Birlik Beraberlik ve Barış Konseri’ Emek Sahnesi'nde düzenlendi.

Yıllarca Kapalıçarşı'daki atölyesinde ağırladığı sanatçı dostları ve ailesi tarafından anılan Ohanyan için Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası, Burcu Güneş, Tolga Sağ ve Ömür Gedik gibi sanatçılar sahne aldı.

AGOP OHANYAN KİMDİR? 

1905 yılında Kırşehir'de dünyaya gelen Agop Ohanyan, 10 yaşındayken ebeveynlerinin vefatı üzerine kardeşiyle birlikte İstanbul'a akrabalarının yanına gelir. 15 yaşında iş öğrenmek üzere Ankara'ya giden ve burada saz yapımını öğrenen Agop Ohanyan, nam-ı diğer Agop Usta, İstanbul'a dönerek Kapalıçarşı'da bir dükkân açar. Döneminin en iyi saz yapımı ustası olan Agop Usta'nın atölyesi zamanla ustalarla çırakların buluşma noktası haline gelir. Yıllarca pek çok değerli ismi bir konservatuara bir dergaha benzetilen saz evinde ağırlayan ve bu isimlere saz yapan Agop Usta, 11 Kasım 1982 yılında vefatının ardından da iyi kalbi, insan severliği ve yaptığı işe duyduğu saygı ve sevgiyle yüzlerde her zaman tebessüm bırakan bir isimdir.

İlginizi ÇekebilirGülse Birsel, vizyon öncesi Sözcü'ye konuştu: 'Karakterim çok fena!'Gülse Birsel, vizyon öncesi Sözcü'ye konuştu: 'Karakterim çok fena!'