Sözcü Plus Giriş

Şehre yeni bir festival geliyor

Beş güne yayılan dört farklı konsept, film gösterimleri ve iki farklı sergi ile 60 sanatçının sahne alacağı Red Bull Music Festival İstanbul 26-30 Eylül tarihleri arasında ilk kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Güncellenme: 14:53, 14/08/2018
Şehre yeni bir festival geliyor

New York, Los Angeles, Paris, Berlin ve Sao Paulo'nun aralarında bulunduğu dünyanın önemli 16 farklı şehrinde müzikseverlerle buluşan Red Bull Music Festival ilk kez 26-30 Eylül tarihleri arasında İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 5 gün boyunca farklı konseptlerle düzenlenecek festivalde 60 sanatçı yer alıyor. Dört ayrı konseptte gerçekleştirilecek festivalde müzik etkinlikleri, sergiler, film gösterimleri ve söyleşiler düzenlenecek.

BOĞAZ’DA RAP ATIŞMASI

Festivalin dört farklı konseptinden ilki olan Round Robin'de 16 enstrümentalist doğaçlama düetleriyle dinleyicinin karşısına çıkarken, Art of B-Movies konseptinde söyleşi, film gösterimleri, sergiler ve canlı film konseri gerçekleşecek. İki yaka tek sahne söylemiyle ortaya çıkan East vs West konseptinde hip hop kültüründeki ‘doğu-batı' yakası çekişmesi İstanbul Boğazı'nın ortasında, Asya ve Avrupa'nın birleştiği yerde bir MC ve beatmaker'ı bir araya getirecek ve gece Zorlu PSM'de devam edecek. 20'nci yılını kutlayan Red Bull Music Academy'ye ithaf edilen RBMA gecesinde ise sabaha kadar kesintisiz müzik deneyimi yaşanacak.

redbulfestival2
KADIKÖY SİNEMASI’NDA FİLMLER

Festival kapsamında tarihi Kadıköy Sineması'nda artık bir klasik haline gelmiş ‘B-Movie' filmleri gösterilecek. Yılmayan Şeytan adlı filmin Gaye Su Akyol ve Bubituzak tarafından yorumlanacak ‘soundtrack'leri de özel bir konserle film severlerle buluşacak. Söz konusu konserden hemen önce ise Güven Erkin Erkal, Can Evrenol, Melikşah Altuntaş ve Kunt Tulgar B-Movie'ler üzerine bir sohbet gerçekleştirecekler. Güven Erkin Erkal'ın arşivinden orijinal dönem posterleri de 4 gün boyunca Kadıköy Sineması fuayesinde sergilenecek. 20 farklı illüstratörün tekrar yorumladığı posterler sergisi ise festival boyunca Moda'da olacak.

DOĞAÇLAMA MÜZİK PERFORMANSI

Festival, 26 Eylül Çarşamba akşamı Avusturya Başkonsolosluğu'nun Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde doğaçlamanın başrolde olduğu ve müziğin sınır tanımadığı performanslarla başlayacak. Gecenin formatında; sahneye gelen ilk müzisyen beş dakika doğaçlama olarak solo performans sergileyecek. Ardından sahneye bir müzisyen daha çıkacak ve ikili bu sefer de doğaçlama olarak beş dakika boyunca ikili performans sergileyecek. Akış ilk gelen müzisyenin sahneden inmesi ve diğer müzisyenin yeni konuğunu ağırlaması ile devam edecek. Gecede sahne alacak 16 sanatçı, ZeN ve BaBa ZuLa gibi İstanbul alternatif sahnesinin zihin açıcı topluluklarında müzik yapmış olan Murat Ertel'in küratörlüğünde bir araya gelecek. Sahnede, Ah! Kosmos, Cahit Berkay (Moğollar), Dr. Das (Asian Dub Foundation), Gökçe Gürcay (Gevende), Eralp Güven (Islandman), Hans Joachim Irmler (Faust), Lydia Kavina, Şirin Pancaroğlu, Aybike Çelik Özbey (reptilians from andromeda), Okay Temiz, Hakan Vreskala gibi değerli isimler yer alacak.

redbulfestival3

Yılmayan Şeytan adlı filmin Gaye Su Akyol ve Bubituzak tarafından yorumlanacak ‘soundtrack'leri de özel bir konserle film severlerle buluşacak.

Round Robin gecesinde ayrıca müzikle bağlantılı bir görsel dünya (mapping) da yer alacak. Söz konusu görsel dünyanın mimarları Avrupa'da ışık festivallerinde yerleştirmeler yapan, müzik festivallerinin hem Türkiye'de hem Avrupa'da sahnesini tasarlayıp görsellerini hazırlayan, Pinar & Viola, Temel Hüseyin Kuru & Claudia Hiroki olacak.

Etkinlik Roman Rauch'un açılış seti ile 19:30'da başlayacak.

Festival Programı

26 Eylül Çarşamba 2018
Round Robin
19.30 Avusturya Konsolosluğu Bahçesi
19:30 – 20:30 Roman Rauch (DJ Set)
00:00 Film gösterimi: Süpermen Dönüyor – Kadıköy Sineması (ücretsiz)

27 Eylül Perşembe 2018
Art of B-Movies – Kadıköy Sineması
19.30 A Conversation with Can Evrenol, Güven Erkin Erkal, Kunt Tulgar ve Melikşah Altuntaş 8ücretsiz)
21.00 Yılmayan Şeytan Reloaded canlı film konseri

28 Eylül Cuma 2018
East vs West
20.00 Zorlu PSM Amfi Warm Up
21:00 Kamufle ve Dostları (Hayki, DaPoet, Allame, Anıl Piyancı, Tankurt Manas)
22:30 Little Simz
00:00 Zebra Katz
01:30 Ezhel
00:00 Film gösterimi: Tarkan Vikinglere Karşı– Kadıköy Sineması

29 Eylül 2018 Cumartesi
20 Years of RBMA: A Celebration
20.00 Experimental Floor
00:00 Rave Floor
00:00 Film gösterimi: Şeytan – Kadıköy Sineması

30 Eylül 2018 Pazar
00:00 Film gösterimi: Remake Remix Rip Off – Kadıköy Sineması

Sergi ve festival kapanışı
26 – 30 Eylül 2018
Her gün 10:00 – 02:00 arasında The Archive sergisi Kadıköy Sineması'nda ziyaret edilebilir.
Her gün 12:00 – 20:00 saatleri arasında The Remake Exhibition Moda'da ziyaret edilebilir.