Selim Güventürk, 40’ıncı yılını sergiyle kutluyor

Ressam Selim Güventürk, 40’ıncı sanat yılında sanatseverlerle, İstanbul’da açtığı sergiyle buluşuyor. Eserlerini fırçayla değil, yalnızca parmaklarıyla üreten Güventürk, bu sergisinde Oscar yolcusu Ayla ile ilgili yaptığı resmi de sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Selim Güventürk, 40’ıncı yılını sergiyle kutluyor

Selim Güventürk’ün 40’ıncı sanat yılına özel olarak açtığı sergide Oscar yolcusu Ayla’ya özel bir tablo da sanatseverlerle buluşacak. Ankaralı ressam, eserlerini fırça ve spatul gibi ekipmanlar olmaksızın yalnızca parmaklarıyla yapıyor.

“Maket ve heykelleri ellerimle boyarken keşfettiğim bu tekniği yıllar içinde geliştirerek özgün bir hale dönüştürdüm ve zaman içinde ortaya birbirinden farklı çalışmalar çıktı” diyen Güventürk, bugüne kadar yaklaşık 3 bin eserini çeşitli platformlarda sanatseverlerle paylaştı.

selimguventurk3
ELLERİNİ OLDUĞU KADAR DUYGULARINI DA KULLANIYOR

1977 yılından bu yana bu tekniği sürekli geliştirerek yağlı boya resimler ortaya koyan sanatçı; doğa, insan davranışları, mitoloji, sevgi ve özgürlük gibi temaları tuvaline aktarıyor. İnsanların özlediği duyguları tuvaline aktararak sanat yaşamını sürdüren Güventürk, “Kolay anlaşılabilir, olabildiğince sıcak ve ruh taşıyan resimler üretmek için çalışırken, gerçek anlamda seyredilmek için aranan resimleri üretmeyi de amaç edindim. Sanatçının araç olarak, ellerini olduğu kadar, duygularını ve aklını da kullanarak seyirci ile iletişim kurmayı ve duygularını aktarmayı başarması gerekir” diyor.

İlk kişisel sergisini Ankara Kasra Sanata Galerisi'nde 1987 yılında açan 65 yaşındaki Güventürk'ün sergisi 13 Aralık'ta Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi'nde, Sanat 365'in organizasyonuyla açılacak ve 27 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek.