Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sen Anlat Karadeniz’de önce dayak şimdi de tecavüz skandalı!
Sen Anlat Karadeniz’de önce dayak şimdi de tecavüz skandalı!
atv'de ekranlara gelen ve ilk bölümünde kadına karşı şiddeti teşvik eden sahneleriyle infial yaratan Sen Anlat Karadeniz'in yeni bölümünün fragmanındaki tecavüz sahnesi yine tepki çekti. 
Kültür Sanat 30 Ocak 2018 - 16:14

atv’de yeni başlayan ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisindeki kadın istismarı görüntüleri yeni bölümde de sürüyor. Dizinin ilk bölümünde erkek karakter, kadın karaktere “Niye gösterdin bileklerini?” deyip kemiğini kırmıştı. Bu görüntüler de izleyicilerin tepkisini çekmişti.

YİNE ŞİDDET, YİNE TECAVÜZ

Sen Anlat Karadeniz’in yeni bölümünün fragmanında bu kez dizideki karakter Nefes’in istemediği halde nikahsız eşi tarafından yine şiddet gördüğü ve tecavüze uğradığı sahneler yayınlandı.

İzleyiciler, dizide kadına karşı istismar, şiddet ve tecavüzü özendirdiği için RTÜK’e çağrıda bulunarak, dizinin yayından kaldırılmasını istedi.

 

OSMAN SINAV’DAN AÇIKLAMA

Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşesine konuyu taşıdı. Osman Sınav’la aralarında şöyle bir diyalog geçtiğini kaleme aldı:

“Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav'ın yaptığı ‘Sen Anlat Karadeniz'de bir sahne büyük tartışma yarattı. İş ‘dizi kaldırılsın'a kadar gitti. Bir sahnede Vedat Sayar (Mehmet Ali Nuroğlu) Nefes'i bir odaya zorla sokuyor ve ardından başka bir erkekle flört ettiğini söyleyip, hangi elini tuttuğunu sorarak, parmağını kırıyor.

Osman Sınav'a bu sahneyi sordum, yanıtı şöyleydi:

‘Şiddet sert bir şeydir. Onu hafifletmek, mazur göstermektir. Yapanlar, önce kendilerine iki tokat atsınlar. Ölenler (kadın cinayetleri) varken, neyi hafifletebiliriz?’

Savunma tarafı, ‘kadına şiddet'i bilakis gözler önüne serdiklerini söylüyor. Sahne sert. Bu arada ‘Karadeniz erkeği' havası, dizinin bütününde hissediliyor. ‘Ülke gerçeği budur' ile ‘teşvik ediyor' arasında ince bir çizgi var. Nasıl verildiğiyle de ilgili sanırım.”

Son güncelleme: 18:03 - 30.01.2018