Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Seval Özcan’ın tabloları Contemporary İstanbul’da
Seval Özcan’ın tabloları Contemporary İstanbul’da
Ressam Seval Özcan, tuval üzerinde farklı dokular ve katmanlarla dünyanın ve insanlığın sessiz çığlığını yansıttığı tablolarıyla 12'inci kez düzenlenecek olan Contemporary Istanbul'da yer alacak. 
Kültür Sanat 23 Ağustos 2017 - 15:38

12 yıldır düzenlenen ve Türkiye’nin ile dünyanın önde gelen galerilerinin ve sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren, Contemporary Istanbul bu yıl 14-17 Eylül’de Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İNSANLIĞIN SESSİZ ÇIĞLIĞI

Fuara katılacak olan ressam Seval Özcan, tuval üzerinde farklı dokular ve katmanlarla soyut kompozisyonlar oluşturarak, tablolarında dünyanın ve insanlığın sessiz çığlığına tanıklık ediyor. Kimi zaman eserlerinde hayatımızdaki geçişlere, kimi zamanda toplumsal problemlere vurgu yapmayı hedefleyen sanatçı, eserlerindeki siyah beyaz ton geçişleriyle karanlığın içindeki aydınlığa, aydınlığın içindeki karanlığa dikkat çekmek istiyor.

sevalozcan3

“Dünyanın gözyaşları” adlı tablo insanlık için dökülen gözyaşlarıdır. Siyah beyaz ton geçişleriyle; karanlığın içindeki aydınlığa, aydınlığın içindeki karanlığa dikkat çeken ressam, en üst renk frekansını taşıyan mor ile dünyanın ruhunu sembolize ediyor. Önde yer alan küçük dairesel form yaşayan her bir bireyi, arkada yer alan büyük dairesel form ise Dünyayı yansıtıyor. Sanatçı, her bir bireyin; hayatındaki acılarının veya mutluluklarının projeksiyonuyla Dünya dediğimiz yüce varlığı nasıl doğrudan etkilendiğini gözler önüne sermek istiyor. Adaletsizlik, eşitsizlik, acımasızlık, çaresizlik gibi evrensel sorunları tuvalinde her yönüyle ele alan sanatçı, eserinde ilahi dengenin yeniden sağlanacağına vurgu yapıyor. Dünyanın yüzünün gülmesi sadece üzerinde yaşayan insanların mutluluğuna bağlı…

HAYATTAKİ GEÇMİŞE VE TOPLUMSAL PROBLEMLERE…

Çalışmalarında uzay, gezegenler, dünyamız, insanlık, boşluk, ritim, devinim, derinlik, boyut gibi temaları işleyen Özcan, Haziran 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu. Ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı. Kimi zaman eserlerinde hayatımızdaki geçişlere, kimi zamanda toplumsal problemlere vurgu yapmayı hedefleyen sanatçı, eserlerindeki siyah beyaz ton geçişleriyle karanlığın içindeki aydınlığa, aydınlığın içindeki karanlığa dikkat çekmek istiyor.

siddet

Şiddet : Sanatçı, bu eserinde üzerinde kaygısızca yaşadığımız dünyamızı saran şiddet fırtınası ile ilgili korkulara dikkat çekmek istiyor. İyi ile kötünün, güzel ile çirkinin kıyasıya rekabeti tasvir ediliyor.

 

kiyamet

“Kıyamet” : Kıyamet isimli eserinde sanatçı hem içsel hem de fiziksel dünyasındaki mücadeleye vurgu yapıyor. Kıyamet aslında bir bilinç uyanışının sembolü. Sanatçı her sürecin bir sonu olduğunu, ama her sonun aslında yeni bir başlangıç olduğunu görselleştiriyor.

 

Son güncelleme: 17:36 - 20.09.2017