Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Demet Akbağ, Türkan Mutlu rolünde…
Demet Akbağ, Türkan Mutlu rolünde…
Murat Şeker’in yönettiği bir aile komedisi olan ‘Görevimiz Tatil’ cuma günü vizyona girdi. Zafer Algöz’le başrolü paylaşan ve iki çocuklu, evli barklı, tipik bir fedakar Türk kadını olan Türkan Mutlu’yu canlandıran Demet Akbağ ile filmi, rolünü ve tatili konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 25 Şubat 2018 - 02:25

Fotoğraf: Mustafa KIZGINYÜREK

– Filmin adı ‘Görevimiz Tatil' bu nasıl bir görev böyle…

Benim oynadığım Türkan Mutlu karakteriyle çocuklarını tatile götürmek zorunda olan aile reisi Sıtkı Mutlu'nun (Zafer Algöz) görevi bu. Dokuz yıldır tatil yapmamış Mutlu Ailesi. Ayrıca ailede çağımızın hastalığı olan iletişim kopukluğu var. Sosyal medya, internet, cep telefonu üçgeni içinde sıkışmış aile üyeleri. Cimrinin önde gideni olan Sıtkı Bey, evlilik yıldönümünü de unutunca olanlar oluyor…

img_3370

– Türkan Mutlu bu işe çok kızıyor tabii…

Hem de ne kızmak! Sabrı taşıyor adeta. Sabah programında bir aile terapisti de “İstediğiniz hayatı yaşıyor musunuz?” diye sorunca Türkan önemli bir karar verir…

– Boşanmaya mı yoksa!

Hayır (gülüyor). Önce aile terapistine gitmeye karar verir, ardından da çok ucuza kiralanan külüstür bir karavanla ailece tatile çıkarlar.

img_3380

Türkan içimizden biri

– Peki Türkan nasıl bir karakter?

Filmi izleyen herkes Türkan'ı mutlaka çevresinden bir kadına benzetecektir. İçimizden biri o. Hayatta karşılığı olan, bizden karakterleri oynamayı çok seviyorum.

_mg_5838

İş ve tatil kol kola giriverdi

– Başrolü paylaştığınız Zafer Algöz yıllardır tanıdığınız bir sanatçı dostunuz…

Evet ama Zafer'le (Algöz) ilk kez bir filmde karşılıklı oynama şansı bulabildik. Kısmet işte, bunca yıldan sonra aynı senaryoda buluştuk. Onunla birlikte oynamak büyük keyif…

– Bu film sizin için hem iş hem tatil oldu galiba…

Filmin senaryosu tatille ilgili olunca ve sevdiğimiz bir işi, sevdiğimiz bir coğrafyada hayata geçirince, iş ve tatil kol kola giriverdi. ‘Görevimiz Tatil' bu duygular içinde çekildi.

– Hiç filmdeki gibi karavanla tatil yaptınız mı?

Gerçek hayatta karavanla hiç tatile çıkmadım. Ama neden olmasın? Belki yakında Türkan Mutlu ve ailesi gibi ben de karavanla tatile çıkabilirim. Geze geze, göre göre seyahat etmek keyifli olabilir. Tren ve otobüs yolculuklarını bu yüzden çok severim. Ancak karavanınız mutlaka Mutlu Ailesi'nin kiraladığından yeni olmalı.

_mg_5851-copy

Rol konusunda seçiciyim

– Bundan sonra sizi hangi karakterler iştahlandırır?

Karakterin, hikayenin dramatik yapısı içinde bir dönüşüme uğraması beni heyecanlandırıyor. O yüzden “Şu karakteri oynasam” demiyorum ve zaten aklıma da o şekilde yatıyor. Karakteri keşfetme sürecini seviyorum. Elbette rol konusunda seçiciyim. Seyirci sevdiği sanatçıları her hafta ekranda görmeye alışık olduğu için beni biraz daha fazla özlüyorlar galiba.

image1

– Bir dizide rol almayı düşünür müsünüz?

İçime sinen bir senaryo ve karakter olmadığı sürece dizide oynamayı düşünmüyorum. Diziler çok zahmetli. Her hafta bir sinema filmi çekmiş gibi yoruluyor arkadaşlar. Reyting endişeleri de tuz biber ekiyor. Düşünün, bir dizinin yayını 20.00'de başlayıp 23.30'a kadar sürüyor. Senaristinden yönetmenine ve oyuncusuna kadar herkesi yoruyor bu durum.

– Komedi olunca daha da zorlaşıyor olmalı…

Özellikle komedi tarzı dizilerin bölüm sürelerinin en fazla 30-40 dakika olması gerek. Katılarak güleceğiniz dünyanın en büyük projesini de seyircinin önüne koysanız, hiç kimse 2.5 saat boyunca gülemez.

gt_poster

Seyircimizi yaza hazırlayacağız

– Siz tatilinizi genellikle nerede yapmayı tercih ediyorsunuz?

Kocam Zafer (Çika) ve oğlum Ali ile birlikte yazın sıcak günlerinde Çeşme'deki Alaçatı Köyü’nde yazlığımızda oluyoruz. Filmi çektiğimiz Ödemiş'in Birgi Köyü de benim köyüm gibi oldu. Çok sevdim. UNESCO da koruma altına almış orayı. Taş evleri, butik otelleri, tesisleriyle harika bir köy.

– Bu film seyirciyi yaza hazırlayacak gibi…

‘Görevimiz Tatil'le seyircimizi yaza hazırlayacağız. Zaten bu gidişle kış da gelmeyeceği için şimdiden yaza girsinler. Artık tropikal iklime girdiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra ne tam olarak yaz ne de tam olarak kış olmayacak gibi görünüyor.

resim4_899068

Ata ile yeni film geliyor

– Hayranları ‘Eyvah Eyvah' film serisinin kahramanları Firüzan'ı ve Hüseyin Badem'i çok merak ediyor…

Dördüncü ‘Eyyvah Eyvah' filmiyle ilgili bir çalışma yok. Ancak Ata Demirer'in yeni bir sinema projesi olduğunu biliyorum. Bu filmin telaşı biter bitmez onunla buluşacağız. Belki de gelecek yıl yeni bir filmimiz olabilir.

– “Artık politik mizah yapamıyoruz” demişsiniz…

Evet, aynen öyle dedim. Politik mizah yapamıyoruz. Çok açık ve net şekilde durum böyle. Bu konuyla ilgili daha ne diyebilirim ki!

– Meclis'e girmeyi düşünmediniz mi?

Politika yapmayı hiç düşünmedim. Ben hayalini kurduğum mesleği yapıyorum. Siyaset ve Meclis bana göre değil. Siyasete girersem, o zaman da izledikleri Demet Akbağ'dan vazgeçerler. Ben onları Demet Akbağ'dan mahrum bırakmak istemem.

_mg_6235-copy

İşadamının oğlu

Filmin bir de ilginiç detayı var. Filmde ailenin küçük oğlunu canlandıran Ali Keçeli, cemiyet hayatının yakından tanıdığı Engin – Selen Keçeli çiftinin oğulları. Daha önce de ‘Hep Yek' filminde rol alan işadamı Engin Keçeli'nin oğlu bu filmde de başarılı performansıyla göz dolduruyor.

Son güncelleme: 08:09 - 25.02.2018