Sözcü Plus Giriş

Şifayı sanatta arıyoruz

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 6-26 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak. Festival Direktörü Serra Ciliv’le buluştuk ve etkinliğe dair sohbet ettik.

Güncellenme: 00:34, 05/02/2017
Şifayı sanatta arıyoruz

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 6-26 Şubat tarihlerinde İstanbul'da, 2-5 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'de sinemaseverlerle buluşacak. Festival Direktörü Serra Ciliv'le buluştuk ve etkinliğe dair sohbet ettik.

– 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'ni izlemeye gelecek olanları bu sene neler bekliyor?
12 ayrı bölümde 36 ülkeden 85 uzun metraj, Türkiye'den 28 kısa, ilk defa yapılacak bir sanal gerçeklik sergisi, küçük sohbetler, atölyeler, !f müzik buluşmaları bekliyor.
– Festivalde yer alan filmlerin ortak noktası ne?
Bundan birkaç yıl önce izleyicilerimizden duyduğumuz ‘ !f'lik film' diye bir tanım vardı; bu çok hoşumuza gitmişti. Kısaca, samimi, sinemada, hayatta, fikirlerde ve teknolojinin sunduğu olanaklarda yeni olasılıkları arayan, dünyaya eleştirel gözlerle ama yumuşak kalplerle bakan, çoğu zaman bir şekilde ters köşeye yatıran filmleri seviyoruz ve seçiyoruz.
– Bu seneki sloganınız ‘İyileştiren Şeyler'in anlamını açar mısınız?
Yaralıyız, kırgınız, endişeliyiz. Uzun zamandır devam eden bir travmanın içindeyiz. Bize ne güç verir? Nasıl yaşama hevesi duyarız? Özgür bir yaşamı tahayyül etmeye devam edebilir miyiz? gibi sorulardan çıktı bu yılın teması. Şifayı sanatta arıyor; bize şifa verebilen işleri ve insanları bir araya getirmeye çalışıyoruz.

7

16. İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programından dört film Oscar'larda toplam 12 dalda adaylık kazandı.

2

İstanbul'un açılış filmi ‘Moonlight/Ay Işığı', Oscar Ödülleri'nde ‘En İyi Film' ve ‘En İyi Yönetmen' dahil olmak üzere toplam 8 dalda adaylık kazanarak yarışın en güçlü adaylarından biri oldu.

1