Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sır gibi saklanan gizemli lahit mezarın görüntüsü ortaya çıktı
Sır gibi saklanan gizemli lahit mezarın görüntüsü ortaya çıktı
İznik'te zeytin tarlasında bulunan gizemli lahit mezarın hem detayları hem de görüntüsü ortaya çıktı. Arkeologların titizlikle çalıştığı 4. yüzyıl Roma dönemi lahit mezarın, daha öncekilere hiç benzemediği görüldü.
Kültür Sanat 23 Ekim 2018 - 12:24

Halil ATAŞ / BURSA

Arkeologların başlattığı kazı da, Akroterli denilen dört bir yanında çıkıntısı olan lahit mezarın üst kapağına da ulaşıldı. Mozaik ve lahit mezarın tamamının gün yüzüne çıkartılmasının ardından bilimsel anlamda daha net veriler elde edileceği öğrenildi.

MOZAİKLE KAPLI

Çalışmada lahit kapağının hemen üzerinde mozaik kaplı bir alan tespit edildi. Çalışma alanını genişleten arkeologlar, opus tesselatum tekniğinde işlenmiş kare bordürler içerisinde kırmızı, yeşil, sarı, mavi ve siyah renkteki geometrik desenli mozaik alanı ortaya çıkarttı.

gizemli-lahit3
NİKAİA MEZARI MUAMMASI

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, bulunan lahit mezarın Makedonya kralı Büyük İskender'in kumandanlarından General Lysimakhos'un eşi Nikaia'ya ait olabileceğini söylemişti. Sargın, “Makedonya Kralı Büyük İskender'in kumandanlarından General Lysimakhos'un M.Ö. 301'de İznik'i teslim aldığın da şehrin adını karısı Nikaia olarak değiştirmiş. Bulunan o mezar da Nikaia'ya ait olabilir” demişti.

“EVET YA DA HAYIR DEMEK SON DERECE GÜÇ”

Başkan Sargın'ın iddiaları hakkında konuşan İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, bulunan lahitin Nikaia'nın mezarı olduğu konusunda evet ya da hayır demenin son derece güç olduğunu belirterek, “Kazı çalışması yaptığımız alanda mozaik var. Mozaiğin hemen altında da lahit mezar var. Daha henüz mezarı açamadığımız için Nikaia'ya mı ya da başka birine mi ait onu söylememiz son derece yanlış olur” dedi.

gizemli-lahit2
ALAN KUMALAŞTIRILDI

Daha önce de iki lahit mezarın bulunduğu Hisardere köyü yolu Bayırdibi mevkiindeki 10 dönüm zeytinlik alan, Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmıştı. Hisardere Nekropolü’ndeki arkeolojik kazılar, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.