Somalili genç Deeq’in ‘Köklerim nerede’ çığlığı

Babasının Somali'de terör saldırısı nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından kendisinden bir yaş büyük ağabeyiyle 13 yaşındayken Türkiye'ye gelen Abdi Deeq'in ilk sergisi 'Sil Baştan' sanatseverlerle buluştu. Deeq, sergi için "Bu da benim 'köklerim nerede' çığlığım" dedi. 

Somalili genç Deeq’in ‘Köklerim nerede’ çığlığı

Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi, Kadıköy Somalili Abdi Deeq’in ‘Sil Baştan’ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. 13 yaşında babasının bir terör saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından kendinden bir yaş büyük ağabeyiyle birlikte Türkiye'ye gelen Abdi Deeq'in çektiği fotoğraflardan oluşan sergi 25 Ekim Çarşamba akşamı Kadıköy Belediyesi TAK'ta sergilenmeye başladı. “Sil Baştan” adlı fotoğraf sergisi 10 Kasım'a kadar gezilebilecek.
deeq2
“EN ZORU ANNEMDEN UZAK KALMAK”

Hayat hikayesini Gazete Kadıköy'den Alper Kaan Yurdakul'a anlatan Deeq, babasının Al-Shaabaab terör örgütü tarafından öldürülmesinin ardından ailesi ve ülkesini bir gecede kaybettiğini belirterek, “Somali erkek çocuklar için çok tehlikeli bir yer. Annem, ben ve ağabeyimi göndermek zorunda kaldı. Henüz sadece 13 yaşındayken, kardeşimle birlikte uzun bir yola koyulduk, bu yolculuğun bir gün ‘göç’ olarak adlandırılacağını o zamanlar bilmiyorduk. Zorlu bir yolculuğun ardından, İstanbul'a vardığımızda Birleşmiş Milletler tarafından Yeldeğirmeni ÇOGEM refakatsiz mülteci çocuklar yurduna yerleştirildik ve kardeşimle ben liseye gitme fırsatını bulduk. Bizim açımızdan da çok zor anneden, memleketinden uzak kalmak. Ama biz yaşamak zorundayız. Yaşayalım ki bu düzeni değiştirebilelim. Barışı, güvenliği bütün üçüncü dünya ülkelerine getirebilelim” dedi.

deeq
“SOMALİ ÖZLENİLMEYECEK YER DEĞİL”

Lise son sınıfta Elif Hocanın kaldıkları yurdu ziyaret etmesinin ardından birlikte projeler ürettiklerini ifade eden Deeq, “Fotoğraf sanatına olan merakımdan sınava girdim ve Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünü kazandım ve ilk sergim için şimdi buradayım. Kendimi konuşarak düzgün ifade edemediğimi fark ettiğim için fotoğrafla kendimi nasıl ifade edebilirim diye düşündüm” dedi. Türkiye'de yaşayan insanların çok sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu vurgulayan Deeq, sözlerine şöyle devam etti: “Fakat bazı sıkıntılar var. Mesela Türkiye'de oturma izni alabiliyorsun ama vatandaş olamıyorsun. Vatandaş değil mülteciyken de bu ülkeden çıkma hakkın olmuyor. Ben öğrenciyim ve mülteciyim. Annem çok uzaklarda. Ben onları görme hakkına sahip değilim. Somali'ye gidemiyorum. Çünkü bir daha dönmem imkânsız oluyor. Annem de gelemiyor. O konuda biraz Türkiye'yi eksik buluyorum. İfade edemeyeceğim kadar özlüyorum. Çocukluğum, annem, kardeşlerim, vatanım… Ne kadar kötü durumda olursa olsun özlenilmeyecek bir yer değil Somali.”

deeq3
“BU SERGİ BENİM ‘KÖKLERİM NEREDE’ ÇIĞLIĞIM”

Deeq, ‘Sil Baştan’ adlı ilk fotoğraf sergisini, çocuk olmak ve olabilmek için sınırları aşan ve hayatları bekleyiş, sabır ve umut ile geçen tüm mülteci çocuklara adadığını söyleyerek, “Oyun oynayabilmek için çocuklar bazen sınırları aşmak zorundadır. Ben de sınırları aştım ve buradayım. Bunun dışında sergide yaşanan ölümleri de göstermek istedim. Türkiye'den kaçmak isteyen birçok mülteci var. Birçoğu denizde boğularak ölüyorlar. Ben Haydarpaşa'daki kullanılmayan trenleri çektim ve açıklama olarak ‘bu trenler hiçbir yere gitmiyor’ dedim. Yine görüyorsunuz köksüz ağaç fotoğrafları var. Bu da benim ‘köklerim nerede’ çığlığım” açıklamasını yaptı.

Kedilerin belgeseli, hayvanlara fayda sağlayacak İlginizi Çekebilir Kedilerin belgeseli, hayvanlara fayda sağlayacak
Loading...