Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sosyolog Hüsamettin Arslan yaşamını yitirdi
Sosyolog Hüsamettin Arslan yaşamını yitirdi
Sosyolog, yazar ve felsefecisi Prof. Dr. Hüsamettin Arslan, 61 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Kültür Sanat 2 Ocak 2018 - 12:18

Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Arslan, bir süredir kanserle mücadele ediyordu. Paradigma Yayınları'nın kurucusu olan Arslan’ın naaşı yarın Marmara İlahiyat Camisi'nden kaldırılacak.

HÜSAMETTİN ARSLAN KİMDİR? 

12 Ocak 1956’da doğdu. Tunceli Öğretmen Okulunu bitirdi. 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal İdari ve Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1979 – 1981 yılları arasında aynı fakültede yüksek lisans yaptı. ‘Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğun'da Sanayileşme Girişimleri’ konulu bir yüksek lisans tezi hazırladı. Doktorasını 1986 – 1991 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde yaptı. Doktora bittikten sonra yayınlamış bulunduğu ‘Epistemik Cemaat / Bir Bilim Sosyolojisi Denemesi’ (Paradigma Yayınevi, İstanbul 1992) adlı bir doktora tezi hazırladı. Çeşitli dergilerde bilgi, bilimsel bilgi ve bilim üzerine makaleleri ve yabanсı dillerden yaptığı sosyoloji kitapları çevirileri yayınlandı. Arslan, Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı'ydı.

Kitapları:

Epistemik Cemaat/Bir Bilim Sosyolojisi Denemesi, Paradigma Yayınları., İstanbul, 1992.
Yöntemizm, Bilimizm, Sosyal Bilimler ve Entelektüeller, (Paradigma Yayınları tarafından yayınlanacaktır)
Jöntürkler Jönkürtler Muhafazakarlar : Meçhul Okurla Söyleşi, Paradigma Yay., İstanbul, 2009.
Twitmania Etnomania Şiddetmania, Pınar Yayıncılık, İstanbul, 2016.

Çevirileri:

Chalmers, Alan, Bilim Dedikleri/Bilimin Doğası, Statüsü ve Yöntemleri Üzerine Genel Bir Değerlendirme, Vadi Yay., Ankara, 1990.
Barnes, Barry, Bilimsel Bilginin Sosyolojisi, Vadi Yay., Ankara, 1990.
Lakatos, Imre-Musgrave, Alan, Bilginin Gelişimi ve Bilginin Gelişimiyle İlgili Teorilerin Eleştirisi, Paradigma Yay., Istanbul, 1992.
Hekman, Susan, Bilgi Sosyolojisi ve Hermeneutik, Paradigma Yay., İstanbul, 1999.
Murphy, John W., Postmodern Toplumsal Analiz ve Postmodern Eleştiri, Paradigma Yay., İstanbul, 2000.
Ellul, Jacques, Sözün Düşüşü, Paradigma Yay., İstanbul, 1998.