Arkadaşımız Hicabi Demirci’ye ödül

Sözcü gazetesi grafikeri Hicabi Demirci, ünlü karikatürist Eflatun Nuri adına, Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen yarışmada ödüle layık görüldü. 

Arkadaşımız Hicabi Demirci’ye ödül

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen 1. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatürler belli oldu. Yarışmaya amatör ve profesyonel olmak üzere 151 çizer, toplam 406 eserle başvuru yaptı. Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda toplam 10 eser ödül aldı.

hicabi-demirci

Hicabi Demirci

2008 yılında veda eden usta çizer Eflatun Nuri anısına ilk kez düzenlenen ‘Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’, ‘İfade ve Basın Özgürlüğü’ teması altında gerçekleştirildi.

Yarışmaya minik çizerlerin ilgisi de yoğun oldu. Türkiye’nin farklı kentlerinden 18 yaş altından çizerlerin gönderdiği toplam 77 karikatür de yarışma jürisi tarafından değerlendirildi. Birinciliği Engin Selçuk, ikinciliği Sözcü gazetesi grafikeri Hicabi Demirci, üçüncülüğü Oktay Bingöl kazandı.

hdemirci

Hicabi Demirci’nin eseri

Seçici kurul, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Diken, Gazeteci Tayfur Göçmenoğlu, Leman Dergisi çizeri Behiç Pek, Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy, Eflatun Nuri’nin öğrencilerinden karikatüristler Mustafa Yıldız, Sadık Pala, Zafer Güven ve Tufan Selçuk’tan oluştu.

juri

Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş ve jüri üyeleri Tufan Selçuk, Yaşar Aksoy, Sadık Pala, Behiç Pek, Zafer Güven, Mustafa Yıldız…

Yarışmanın ödülleri 11 Aralık’ta düzenlenecek gecede verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan karikatürler arasından seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

eflatunnuri

Eflatun Nuri…

EFLATUN NURİ KİMDİR?

Asıl ismi Adil Nuri Erkoç olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri’nin yapıtları, ilk olarak 1942’de Akbaba’da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri’nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı. 1969 yılında Yugoslavya’nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra’da kişisel sergi açan Eflatun Nuri’nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın’da yer aldı. Ege Ekspres ve Yeni Asır gazetelerinde çalıştı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.