Star Wars’ın ikonik dünyasına hoş geldiniz!

Milyonlarca hayranı olan ‘Star Wars’ serisinin yeni filmi ‘The Last Jedi’, sinema tutkunlarıyla buluştu. Filmde rol alan ünlü isimlerden ikisiyle sohbet ettik. Filmde DJ karakterini canlandıran Benicio del Toro ve Koramiral Holdo’ya hayat veren Laura Dern, karakterlerinden setteki ikonik dünyaya dair ilginç bilgiler verdiler...

Star Wars’ın ikonik dünyasına hoş geldiniz!

Üzerimde biraz baskı hissettim

– Bize biraz da canlandırdığınız DJ karakterini anlatır mısınız?

DJ, temelde tüm insanların aynı olduğuna inanan, alaycı bir tip. Aynı zamanda fırsatçı da…İyi mi kötü mü net olarak bilemiyoruz. Ama o, paralı bir asker… Böyle bir karakter yaratmak çok eğlenceliydi.

shutterstock_295393460

– Sizin için ‘Star Wars' setinde olmanın en özel yanı neydi?

Benim için ‘Güç Uyanıyor' filminin başarısından sonra ‘Star Wars Son Jedi' filmini çekmek önemli bir maçı kazanacak ekipte oynamak gibi bir şeydi. Kazanan bir ekip tarafından görevlendiriliyorsunuz, tıpkı Yankees gibi. Bu setlerde her şey mükemmel; zaman kaybedilmiyor, gerilime yer yok… Bu filmde, kamera önünde yaratıcılığınızı konuşturuyorsunuz. Benim için en özel yanı buydu…

– Yönetmen Rian Johnson'la çalışmak nasıldı?

Rian, rahat ve çalışması kolay biri. Ayrıntılara gösterdiği özen, herkese kulak vermesi ve rahatlığı bütün ekibi etkiliyor. Seti oyuncular için harika bir deneyim haline getirdi.

star-wars-the-last-jedi-benicio-del-toro

– Geniş bir fan kitlesi olan projenin parçası olmak üzerinizde baskı yarattı mı?

Serinin bir önceki filmi çok başarılı olduğundan üzerimde biraz baskı hissettim. Bu sebeple karaktere hakkını verdiğimden emin olmak istedim. DJ'i diğer karakterleri oynadığım gibi canlandırdım ve bunun işe yaramasını umuyorum. Üzerimde güçlü bir baskının olmasının bir sebebi de, Star Wars'ın çok güçlü bir hayran kitlesinin oluşu. Filmin gerçek anlamda hayranı olan arkadaşlarım var. Onların da beğenilerini kazanmayı umuyorum.

Ruhani bir görünüm

– Bize oynadığınız karakterinizi anlatır mısınız?

Rian Johnson'ın senaryosu sayesinde Koramiral Holdo çok keyifli ve zor bir karakter oldu.

775080478sh00147_star_wars_

– Bu karakterle ilgili yönetmenin en çok üzerinde durduğu noktalar neydi?

Rian için bu karakterin çok kadınsı, yumuşak, uhrevi olması önemliydi. Flörtçü, duygusal ve güçlü olmalıydı. Güçlü konumdaki bir kadın olduğu için, günü kurtarmak için erkek gibi giyinip ordu kıyafetleriyle ortaya çıkmasına gerek yoktu. Bu ilginç bir durum çünkü bunu filmlerde görmeye pek alışık değiliz… Bunun bir parçası olduğum için çok heyecanlıydım.

ep8-044170_r

– Biraz da Holdo'nun nasıl göründüğünden bahseder misiniz?

Holdo'nun ruhani bir görünümü olması isteniyordu. Rian, imajının gücü çağrıştırmasını, fiziksel olarak kuvvetli ama bir baş balet kadar zarif olmasını istedi.

– Setteki teknik detayların üzerinizde ne gibi bir etkisi oldu?

Sette dolaşırken ben de herkes gibi şaşkınlık içindeyim. Çekimlerin birinci veya ikinci günüydü, Rian bana C-3PO'ya doğru gitmemi söyledi. Ben de ona, “Affedersin, C-3PO mu dedin?” dedim. İlk çekimde, gözlerine sanki Disney gezisindeymişim gibi bakıyordum. Benim C-3PO ile bir sahne çektiğime inanamadım…