Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Suavi’den Deniz’lerin idam hükmüyle ilgili çağrı
Suavi’den Deniz’lerin idam hükmüyle ilgili çağrı
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam hükmünü 47 bin 500 TL'ye müzayedede satın alan ve hükmü yırtıp atacağını belirten Mehmet Özgür Boza'ya usta sanatçı Suavi'den çağrı geldi. 
Kültür Sanat 20 Kasım 2017 - 15:16

6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakını Pera Mezat Müzayedecilik’in müzayedesinde 47 bin 500 liraya satın alan Mehmet Özgür Boza, “Bu idam şerhini teslim alır almaz yırtacağım. Söylenecek çok da bir söz yok” demişti.

Twitter’dan, “Söz verdiğimi yapacağım. Beş kuruş bile değeri olmayan utanç belgesini teslim aldığım an yırtıp atacağım. Deniz Gezmiş ve tüm arkadaşlarının ismi mezatlarda konu olamaz, olmayacak” açıklamasını yaptı.

Ancak ünlü sanatçı Suavi, Boza’ya bir mesaj iletti ve hükmün arşive konulması gerektiğini belirtti: “Merhaba; bu belgenin yeniden, Deniz’lerin arşivine konması, ülkenin devrimci tarihi ve 68 kuşağı açısından çok önemlidir. Asla imha edilmemelidir. Lütfen kararınızı yeniden düşünün! Selamlar.”

suavi