Sözcü Plus Giriş

Suavi’den Deniz’lerin idam hükmüyle ilgili çağrı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam hükmünü 47 bin 500 TL'ye müzayedede satın alan ve hükmü yırtıp atacağını belirten Mehmet Özgür Boza'ya usta sanatçı Suavi'den çağrı geldi. 

null
Güncellenme: 15:16, 20/11/2017
Suavi’den Deniz’lerin idam hükmüyle ilgili çağrı

6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakını Pera Mezat Müzayedecilik’in müzayedesinde 47 bin 500 liraya satın alan Mehmet Özgür Boza, “Bu idam şerhini teslim alır almaz yırtacağım. Söylenecek çok da bir söz yok” demişti.

Twitter’dan, “Söz verdiğimi yapacağım. Beş kuruş bile değeri olmayan utanç belgesini teslim aldığım an yırtıp atacağım. Deniz Gezmiş ve tüm arkadaşlarının ismi mezatlarda konu olamaz, olmayacak” açıklamasını yaptı.

Ancak ünlü sanatçı Suavi, Boza’ya bir mesaj iletti ve hükmün arşive konulması gerektiğini belirtti: “Merhaba; bu belgenin yeniden, Deniz’lerin arşivine konması, ülkenin devrimci tarihi ve 68 kuşağı açısından çok önemlidir. Asla imha edilmemelidir. Lütfen kararınızı yeniden düşünün! Selamlar.”

suaviİlginizi Çekebilir45 bin liraya Deniz'lerin idam hükmünü aldı, eline geçince yırtıp atacak45 bin liraya Deniz'lerin idam hükmünü aldı, eline geçince yırtıp atacak