Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sudaki oksijen tüketimine dur dediler!
Sudaki oksijen tüketimine dur dediler!
Doğayı koruma altına almak amacıyla pek çok sosyal sorumluluk projesi hayata geçiriliyor. Bunlardan biri de, ünlü isimlerin destek verdiği ve sudaki oksijen tüketimini durdurarak balıkların yaşam hakkına sahip çıkmayı amaçlayan ‘Balıklar Boğulmasın’ projesi…
Kültür Sanat 2 Aralık 2017 - 05:16

Nil SOYSAL

Nice 20 yaşlara…

Bu sene 20'nci yaşına giren Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), yeni yaşını Moda Deniz Kulübü'nde kutladı. Yeni yaşında, Fairy'nin Türk denizlerinin korunmasını amaçlayan ‘Balıklar Boğulmasın' projesine destek veren TÜDAV'a bu özel gecesinde sanat ve moda dünyasının ünlü isimleri de eşlik etti.

Beyza Şekerci

Beyza Şekerci

Nefes kesen destek

Gonca Vuslateri, Sedef Avcı, Kıvanç Kasabalı, Şahika Ercümen, Beyza Şekerci ve Leyla Tanlar, projeye destek çekmek için suyun altında nefessiz kalmaya çalışarak, balıklar için gerekli olan deniz suyundaki oksijenin tükenmesine dikkat çektiler.

Sanki oksijene ihtiyaçları yok

Biz sanki onlar denizin altında olduğu için oksijene ihtiyaçları yokmuş gibi düşünüyoruz ama tabii ki onlar da oksijenle nefes alıyorlar ve bizim de bunu düşünmemiz gerekiyor. Ben şehir dışında büyüdüm. İnsanlardan daha çok hayvanlarla yakınım… Fosfatsız ürünleri kullanarak bile deniz yaşamına katkıda bulunabiliriz, bence denemeye değer.

leylatanlar

Leyla Tanlar

Fosfatsız ürünler kullanalım

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşarken, balık ölümlerinin önüne geçmek gerekiyor diye düşünüyorum. Fosfat, denizdeki ve sudaki oksijeni azalttığı için balıkların boğulmasına neden oluyor. Bunu önlemek için de fosfatsız ürünler kullanmamız önemli. Dolayısıyla kamuoyunu bilinçlendirmek adına böyle bir proje bana sunulduğunda, büyük bir keyifle kabul ettim.

Sedef Avcı

Sedef Avcı

Deniz benim evim

Deniz benim evim. Deniz ve sualtı sevgisiyle her zaman denizlerimizi korumalıyız.

sahikaercumen

Şahika Ercümen

Kendimizden başka canlıları da düşünmeliyiz

Bizler; insanlar olarak, kendimizden başka canlıları da düşünmeliyiz. Bir balığı anlamaktan, deniz kirliliğini anlamaktan, bizi ne uzak tutabilir? Onların da oksijene ihtiyaç duyduğunu düşünmek ne kadar zor olabilir? Fosfatsız ürünleri kullanarak denizlerdeki oksijenin tükenmesine engel olabilir ve deniz yaşamını destekleyebiliriz.

Gonca Vuslateri

Gonca Vuslateri

Gelecek nesiller için…

Denizlerle çok iç içeyiz. O yüzden bu projeye her kesimden destek olunması gerekiyor. Gelecek nesillere daha temiz sular bırakmak için hep beraber gayret etmeliyiz.

Kıvanç Kasabalı

Kıvanç Kasabalı