Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Huzur Sokağı kitabının yazarı Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti! Şule Yüksel Şenler kimdir? İşte kitapları
Huzur Sokağı kitabının yazarı Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti! Şule Yüksel Şenler kimdir? İşte kitapları
Gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler 81 yaşında vefat etti. Şenler, yaklaşık 8 aydır tedavi gördüğü özel bir hastanede bugün hayatını kaybetti.
Kültür Sanat 28 Ağustos 2019 - 19:15

Şule Yüksel Şenler yaşamını yitirdi. Şenler’in, cenaze törenine ilişkin bilginin daha sonra paylaşılacağı belirtildi. Şenler, gerek yazıları gerekse konferanslarıyla da 1960-70’li yıllarda öne çıkan isimlerden biri olmuştu.

ŞULE YÜKSEL ŞENLER KİMDİR?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938’de Kayseri’de doğmuştur. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanmıştır. Aslen Kıbrıslıdır.
Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965’te tesettüre girdi.

Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlattı. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı.

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71’de köşe yazarı idi. Seher Vakti dergisinin başyazarı oldu. 1971’de hapis yattı. 1980’den sonra Zaman ve Millî Gazete’de yazdı.

Huzur Sokağı adlı romanı filme alındı. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray oynadı.

Huzur Sokağı adlı romanı daha sonra aynı adla dizi olmuş ve ATV’de yayınlanmıştır. Ancak Şule Yüksel Şenler Zaman gazetesi röportaj yazarı Tuğba Kaplan’a dizinin çekiminden ilk etapta haberinin olmadığını, kendisinin de herkes gibi televizyondaki fragmanlardan öğrendiğini söylemiştir. Ayrıca hayli kırıldığını ve endişelendiğini belirtmiştir.

KİTAPLARI

Gençliğin Izdırabı
Hidayet
Bize Ne Oldu
İslam’da ve Günümüzde Kadın
Duyuşlar
Her Şey İslam için
Uygarlığın Gözyaşları
Huzur Sokağı
Kız ve Çiçek
Sağ El
Bir Bilinçli Öğretmen
Yılanla Tilki

Son güncelleme: 23:36 - 28.08.2019