Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sunay Akın’dan baskılara ‘Aşık Veysel’li gönderme
Sunay Akın’dan baskılara ‘Aşık Veysel’li gönderme
Şair ve yazar Sunay Akın, Aşık Veysel'in 1950'li yıllardaki baskıcı Demokrat Parti yönetimine yazdığı türküyü paylaşarak, demokrasi vurgusunda bulundu. 
Kültür Sanat 31 Ocak 2018 - 13:11

Demokrat Parti, 1950’de iktidara gelmesinin akabinde, ülkede çok partili hayat başlamıştı. Ancak 1950’li yılların ortalarından sonra Demokrat Parti iktidarına yönelik muhalefet, baskılarla karşılaşıyordu. Muhalefetten rahatsız olan Demokrat Parti’nin başkanı ve Başbakan Adnan Menderes, 12 Ekim 1958 tarihinde Manisa’da yaptığı bir konuşmada halkı ‘Vatan Cephesi’ saflarında toplanmaya çağırarak, “Muhalefetteki arkadaşlarımızın vatanperverliğine bugün bir defa daha huzurunuzda müracaat ederek rica ediyorum: Kin ve ihtirası desteklemekte devam etmesinler. Vatana hizmetin hangi istikamette olduğunu düşünerek muhalefetin kötü gidişine paydos desinler. Anarşiye ve nifaka paydos dedikten sonradır ki, hakiki demokrasinin ve hürriyetin güneşi bütün parlaklığı ile ortaya çıkacak, milletimizin terakki ve tealisine giden yolu daha da aydınlatacaktır” demişti.

Dönemin büyük ozanı Aşık Veysel, muhalefete yönelik başlatılan Vatan Cephesi’ne katılmayı reddedenler arasındaydı. Bu nedenle köyüne hapsedilmiş ve seyahat hakkı elinden alınmıştı. Aşık Veysel, bunun üzerine ‘Demokrasinin Budur Rejimi’ isimli türküyü kaleme almıştı.

sunayakin
Sunay Akın, bugün de süren baskılarla ilgili Instagram hesabından Aşık Veysel’in bu türküsünü paylaştı. Altına da “Büyük ozan Aşık Veysel’in, 1950’lerin baskıcı ve yasakçı yönetimine karşı söylediği bir türkünün sözleri… Halk ozanımızın anısına saygıyla…” notunu düştü. Bu paylaşım 60 yılda pek de bir şey değişmediğini gösteriyordu.